Trwa ładowanie...

Skandynawia szykuje się na potężny atak zimy

W kolejnych dniach zima pokaże swój ostry pazur na północy Europy, bowiem w Skandynawii spodziewane są potężne śnieżyce.

Share
Śnieżyce nadciągają nad Skandynawię
Śnieżyce nadciągają nad Skandynawię Źródło: PAP
dhkzs0r

Wędrujące przez północną Europę głębokie układy niskiego ciśnienia sprowadzą w tym regionie potężny atak zimy. W Górach Skandynawskich w najbliższym tygodniu spaść może nawet ponad metr śniegu. Zima da się też we znaki na terenach niżej położonych, gdzie pokrywa śnieżna może się zwiększyć nawet o 50 cm.

Nad Skandynawię nadciąga silny front zimnego powietrza

Przez kolejne dni w rejon Skandynawii zaciągane będzie bardzo zimne powietrze z Arktyki. Z drugiej strony dojdzie do napływu cieplejszych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Nad północną Europą dojdzie do styku tych mas powietrza, co spowoduje utworzenie się niżów i frontów atmosferycznych, które jeden po drugim będą nawiedzać ten region Europy. Zima mocno da się we znaki także na północy Rosji.

Przez następny co najmniej tydzień w Norwegii, Szwecji i Finlandii przechodzić będą gigantyczne śnieżyce. Tyczy się to przede wszystkim Gór Skandynawskich i północy tych krajów. Na tym obszarze spaść może ok. 50-100 cm śniegu. Im dalej na południe, tym szansa na biały puch będzie maleć, ale nie można wykluczyć, że zabieli się również w okolicach Oslo. Poza śnieżycami, region musi się przygotować również na bardzo silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Zatokę Botnicką i Fińską czeka silny sztorm do 8-10 stopni w skali Beauforta. Najgorsza sytuacja pogodowa ma mieć miejsce pomiędzy 13 a 16 października.

dhkzs0r

To już drugi atak zimy tej jesieni

To już drugi atak zimowej pogody tej jesieni w tamtej części Europy. Do poprzedniego doszło we wrześniu, ale skala zjawiska była wtedy znacznie mniejsza. Tym razem śnieżyce mogą spowodować przerwy w dostawach energii, utrudnienia komunikacyjne a nawet całkowity paraliż na drogach.

Jaka pogoda na przełomie października i listopada? Ekspert z IMGW podaje prognozę długoterminową

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhkzs0r

Podziel się opinią

Share
dhkzs0r
dhkzs0r