Trwa ładowanie...

Rozpoczyna się sezon białych nocy. Co to za zjawisko?

Z początkiem drugiej dekady czerwca przychodzą najdłuższe dni w roku. Dzień trwa już ponad 16 godzin. W trakcie zbliżania się do przesilenia letniego można zaobserwować zjawisko białych nocy. Co to takiego?

Share
Zjawisko białych nocy najbardziej odczuwalne jest na Wybrzeżu
Zjawisko białych nocy najbardziej odczuwalne jest na WybrzeżuŹródło: Pixabay
d4grm09

O zjawisku astronomicznym białych nocy mówimy zwykle w czerwcu i na początku lipca. Wówczas wieczorem po zachodzie słońca tarcza słoneczna chowa się za horyzontem bardzo płytko. Będąc nad Morzem Bałtyckim, możemy dostrzec, że niebo nie jest całkowicie ciemne. Wręcz przeciwnie łuna po zachodzie słońca rozświetla północne krańce horyzontu.

Obserwując z plaży Bałtyk, możemy zauważyć rozproszone światło. Na ogół linia horyzontu jest rozświetlona odcieniami koloru pomarańczowego. Wypoczywając nad Morzem Bałtyckim w trakcie najdłuższych dni drugiej i trzeciej dekady czerwca, możemy odnieść wrażenie, że ciągle trwa wczesny wieczór.

d4grm09

Zjawisko białych nocy możemy dostrzec nad Morzem Bałtyckim

Turyści, którzy przebywają obecnie nad wybrzeżem Morza Bałtyckiego, mają możliwość podziwiania spektaklu kolorów na niebie i całonocnej jasności skrawku północnego nieba. Tak naprawdę nie ma granicy występowania białych nocy.

W Polsce występowanie tego zjawiska nie jest tak popularne jak na północy Europy. Nad norweskim wybrzeżem możemy podziwiać najbardziej widoczne zjawisko białej nocy. Zmierzch nie zapada latem także w strefach podbiegunowych. Całodobowa jasność występuje również na dużych szerokościach geograficznych powyżej 56 stopni południowej i północnej.

Za kołem podbiegunowym i na najdalej wysuniętych punktach północnej Europy mamy do czynienia z dniem polarnym. To dni, gdy tarcza naszej gwiazdy w ogóle nie chowa się za horyzontem. W sytuacji, gdy nie występuje całkowita ciemność, na niebie latem używa się określenia białych nocy letnich. Słońce nie schodzi niżej niż 18 stopni pod horyzont. Około dwóch godzin po zachodzie słońca można zaobserwować słup światła na niebie i jasność. Jasne niebo po zachodzie słońca utrudnia obserwacje astronomiczne.

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4grm09

Podziel się opinią

Share
d4grm09
d4grm09