Trwa ładowanie...

Prognoza pogody. Tydzień z niespokojną aurą

Początek tygodnia jest w Polsce temperaturowo mocno podzielony. Do wtorku minusowe temperatury wystąpią na wschodzie, a plusowe na zachodzie. Środa będzie dniem przejściowym.

Share
W środę prawie w całym kraju ma być pogodnie W środę prawie w całym kraju ma być pogodnie Źródło: WP, fot: Katarzyna Łapczyńska
d3ea88g

Do wtorku przez obszar Polski z północnego zachodu na południowy wschód będzie przemieszczał się ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Norweskiego, który szybko odejdzie nad Morze Białe.

W nocy z poniedziałku na wtorek front dotrze do centrum, a we wtorek obejmie już południowo-wschodnią Polskę. Będzie niósł całe spektrum opadów - od śniegu, przez śnieg z deszczem, po deszcz. Uważajmy, bo na czele przemieszczającego się frontu pojawią się niebezpieczne opady marznące, które spowodują na drogach i chodnikach niebezpieczną gołoledź.

Opady na ogół będą słabe. Najintensywniej popada we wtorek w Karpatach, pojawi się tam nawet do 10 cm świeżego śniegu.

d3ea88g

Pogoda. Do wtorku minus na wschodzie i plus na zachodzie

Początek tygodnia temperaturowo będzie mocno podzielony. Nad pas wschodni, z kierunków wschodnich, napływać będzie mroźne powietrze znad Rosji, dlatego we wtorkowy poranek temperatura spadnie tam nawet do -10 stopni, a w ciągu dnia utrzymają się minusy z zakresu -5/-2.

Natomiast nad zachodnią Polskę wraz z frontem ciepłym napłynie ciepłe powietrze atlantyckie i tutaj temperatura utrzyma się na plusie, dobijając do 4-6 kresek powyżej zera.

Pogoda. Środa dniem przejściowym

Z wtorku na środę niż znad Morza Norweskiego odejdzie nad Morze Białe, front ciepły opuści nas, a my na krótko dostaniemy się pod wpływ pogodnego klina wyżu atlantyckiego.

W środę prawie w całym kraju zrobi się pogodnie i w miarę słonecznie, tylko w górach poprószy słaby śnieg. Jednak poprawa ta nie potrwa zbyt długo, bo już około południa nad zachodnią Polskę nasunie się kolejny front ciepły związany następnym, głębokim niżem skandynawskim.

d3ea88g

Front ten szybko przemieszczał będzie się na wschód i pod wieczór dotrze już nad wschodnią Polskę. Na czele frontu popada śnieg, który wraz z napływającym ciepłem będzie przechodził w deszcz. Ponownie linia frontu będzie rozdzielać dwie odmienne masy powietrza, stąd w środę odnotujemy około zera na wschodzie do 3-5 stopni Celsjusza na zachodzie.

Szansa na śnieg? Ekspert o zimie w Polsce. Prognoza pogody na najbliższe tygodnie

Pogoda. W drugiej połowie tygodnia zmienna aura

Od czwartku prym w pogodzie przejmie kolejny głęboki niż skandynawski, który przez Bałtyk pod koniec tygodnia dotrze nad Białoruś i zachodnią Rosję, a nas nawiedzać będą jego kolejne fronty atmosferyczne. Będą one niosły chmury i opady - z tym, że na wschodzie przeważać będą opady śniegu, a na zachodzie opady deszczu. Na poprawę pogody i nawet chwile ze słońcem będziemy mogli liczyć jedynie w strefach pomiędzy frontami.

d3ea88g

Uważajmy, bo w drugiej połowie tygodnia opady chwilami będą intensywniejsze. Każdego dnia spadnie na zachodzie do 4-5 litrów wody/m2, a na wschodzie do 5 cm śniegu.

Pogoda. Od czwartku na zachodzie nawet 7 stopni Celsjusza

Wraz z dominacją niżu skandynawskiego od czwartku z zachodu zacznie wlewać się do nas kolejna porcja atlantyckiego ciepła. Od czwartku temperatura podskoczy o kilka kolejnych stopni i do końca tygodnia notować będziemy od 1-3 stopni na wschodzie do nawet 5-7 stopni na zachodzie.

Pogoda. Uwaga, od czwartku mocniej powieje

Przemieszczanie się niżu skandynawskiego przez Bałtyk na Białoruś sprawi, że nad obszarem Polski znacznie wzrośnie gradient baryczny, a ten przyczyni się do wzrostu prędkości wiatru. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że w drugiej połowie tygodnia wiatr w porywach osiągał będzie prędkość do 60-80 km/h. Jeszcze mocniej, bo ponad 100 km/h, powieje w wyższych partiach gór, a na Bałtyku pojawi się sztorm do 10 stopni w skali Beauforta.

d3ea88g

Uważajmy zatem, bo w drugiej połowie tygodnia tak silne porywy wiatru mogą powodować szkody w mieniu.

Prognozę pogody przygotował Ireneusz Dąbrowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ea88g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ea88g
d3ea88g