Trwa ładowanie...

Pogoda. Złota polska jesień zostanie z nami na dłużej

Pogoda. Do środy za sprawą wyżu znad Rosji będzie ciepło i na przeważającym obszarze pogodnie. Polska złota jesień może utrzymać się nawet do 10 listopada.

Share
Pogoda długoterminowa. Polska złota jesień nawet do 10 listopadaPogoda długoterminowa. Polska złota jesień nawet do 10 listopadaŹródło: PAP, fot: UKAS BARTH-TUTTAS
dfayv0l

W pierwszych dniach tygodnia (do środy włącznie) aurę prawie w całym kraju kształtował będzie pogodny wyż znad Rosji. Zatem wtorek i środa na przeważającym obszarze zapowiadają się pogodne i słoneczne. Niestety nie dla wszystkich mamy dobre informacje. Jak informuje nas Dariusz Kubacki z wrocławskiego Cumulusa, we wtorek w wąskim pasie po przekątnej kraju (od Wrocławia i Opola po Gdańsk i Olsztyn) zadomowi się niezbyt aktywny front chłodny związany z niżem norweskim.

Dlatego we wtorek w pasie tym będzie się mocniej chmurzyć i od czasu do czasu pokropi słaby deszcz lub mżawka. Dopiero w nocy (z wtorku na środę) w zatoce niżowej (związanej z frontem) ciśnienie zacznie rosnąć, zatoka zacznie się wypełniać, a front rozmywać i w konsekwencji zanikać. Zatem środę już w całym kraju spędzimy w towarzystwie słońca i pogodnego nieba.

Pogoda. Wtorek za sprawą frontu z mocno zróżnicowaną temperaturą

Obecność frontu chłodnego sprawi, że we wtorek temperatura będzie mocno zróżnicowana. Nad południowo-wschodnią Polskę (przed frontem) z południa napływać będzie śródziemnomorskie ciepło. Za frontem nad północno-zachodnią część kraju zacznie docierać bardziej rześkie powietrze atlantyckie, a w strefie frontu, jak tłumaczy nam synoptyk Cumulusa, grube chmury, brak słońca i opady nie pozwolą, aby temperatura odbiła w górę.

dfayv0l

Strajk kobiet. Małgorzata Kidawa-Błońska uderza w Kaczyńskiego: on wyprowadził ludzi na ulice, on ponosi odpowiedzialność

We wtorek odnotujemy od 17-19 stopni na wschodzie, do 12-14 na zachodzie, a w strefie frontu, czyli w pasie od Wrocławia i Opola po Gdańsk i Olsztyn temperatura zatrzyma się w okolicach 10. kreski. W środę frontu już nad Polską nie będzie, stąd różnica w temperaturze pomiędzy wschodem i zachodem spowodowana będzie tylko różnicą napływającego powietrza. Na południowym wschodzie (na południe od linii Opole-Białystok) przy napływie południowego ciepła odnotujemy od 15 do 17 stopni, a północnym zachodzie (na północ od powyższej linii), przy napływie rześkiego powietrza atlantyckiego, od 12 do 14 stopni.

W nocy ze środy na czwartek wyż znad Rosji opuści nas i odsunie się w głąb Rosji. Jednak bez obaw, bo jak zapewnia Dariusz Kubacki, już od czwartku Polska dostanie się pod wpływ kolejnego wyżu, tym razem wyżu atlantyckiego. W kolejnych dniach wyż ten obejmie kurs na wschód i przez Półwysep Iberyjski i Francję dotrze nad Bałkany. Taka wędrówka wyżu cieszy, bo zapowiada ciąg dalszy ładnej, słonecznej aury i złotej polskiej jesieni.

dfayv0l

Pogoda. Złota polska jesień zostanie z nami jeszcze przez pierwszą dekadę listopada

Sąsiedztwo pogodnych ośrodków wyżowych sprawi, że mniej więcej do 10 listopada przeważać będą dni pogodne i słoneczne. Natomiast jeżeli w tym okresie gdziekolwiek pogoda popsuje się (bo tak zdarzyć się może), to będzie to incydent krótkotrwały i o znaczeniu lokalnym.

Zatem do 10 listopada prawie w całym kraju nadal cieszyć się będziemy pogodnym niebem i sporą ilością słońca. Dodatkowo do połowy przyszłego tygodnia będzie ciepło, bo temperatura wahać będzie się od 10 do 15 stopni. Dopiero w drugiej połowie przyszłego tygodnia (za sprawą przebudowy pola barycznego) ochłodzi się i temperatura spadnie do 5-10 stopni i wtedy nad ranem mogą pojawić się przygruntowe przymrozki.

Prognozę pogody przygotował Dariusz Kubacki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfayv0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfayv0l
dfayv0l