Trwa ładowanie...
d2ciroi
pogoda

Pogoda. Żar lejący się z nieba! Wtorek i środa przyniosą burzowy armagedon nad Polską

Do Polski zaczyna napływać bardzo gorąca zwrotnikowa masa powietrza. W ciągu najbliższych dni zobaczymy aż 34 st.C. We wtorkowy wieczór i w środę gwałtowne zjawiska burzowe przejdą nad Polską, przynosząc huraganowy wiatr.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Żar lejący się z nieba! Nawet 34 st. C. Wtorek i środa przyniosą burzowy armagedon nad Polską
Pogoda. Żar lejący się z nieba! Nawet 34 st. C. Wtorek i środa przyniosą burzowy armagedon nad Polską (Pixabay)
d2ciroi

Zanim przejdą burze, przyjdzie nam się zmierzyć z prawdziwie letnimi wartościami. W najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek od 19 st. C na półwyspie Helskim, 20 st. C nad Pomorzem Zachodnim, 23 st. C w Suwałkach, 25 st. C w Toruniu, 27 st. C na Mazowszu, na Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich, 28 st. C na Górnym Śląsku, 29 st. C na Ziemi Lubuskiej, na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Pogodana jutro. We wtorek wróci upał. Ponownie zrobi się gorąco w całej Polsce

Od Niziny Szczecińskiej przez Wielkopolskę, po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Małopolskę nawet 32-33 st. C, tyle samo na Ziemi Łódzkiej i na Mazowszu. Na wschodzie Dolnego Śląska i lokalnie na Opolszczyźnie nawet 34 st. C! W środę od 23 st. C nad morzem, 27 st. C na Ziemi Łódzkiej i na Mazowszu, do 31 st. C od Małopolski po Podkarpacie i Roztocze. W pozostałych regionach zacznie się wdzierać chłodniejsze powietrze polarnomorskie, które przyniesie więcej pogodnego nieba, niż w ostatnich dniach.

d2ciroi

Mimo to w Tatrach i Bieszczadach dojdzie do rozwoju konwekcji. Wszystkich wypoczywających aktywnie na szlakach prosimy o zachowanie ostrożności. Burze w dolinach mogą być niebezpieczne. Po południu we wtorek silne burze z gradem przejdą również przez Podhale. Przewidywana suma opadów punktowo do 40 mm. Wiatr podczas burz bardzo silny, do 90-110 km/h.

Pogoda na jutro. Nad Polską możliwy burzowy armagedon we wtorek i środę

We wtorek po południu od Opolszczyzny, Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę i Ziemię Lubuską będzie przemieszczać się bardzo powoli pofalowany front atmosferyczny. Z biegiem godzin osiągnie również Kujawy, Pomorze Gdańskie. Na froncie powstanie granica między gorącym powietrzem nad Śląskiem, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie tutaj nawet 33 st.C. Z kolei nad morzem zaledwie 18 st. C, również wzdłuż wybrzeża Gdańskiego i Mazur dużo chłodniej do 21-23 st. C.

Jednak największą wylęgarnię burz będziemy mieć na pograniczu polsko-czeskim. Od południa Dolnego Śląska i Opolszczyzny zacznie wędrować strefa bardzo gwałtownych burz i ulew. Przewiduje się, że do środy do godz.20 spadnie na terenach: Dolnego Śląska, Górnego Śląska, Opolszczyzny, Ziemi Łódzkiej, północy i wschodzie Mazowsza, Małopolski, Warmii i Mazur do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Lokalnie na południu woj. Opolskiego i Śląskiego na skutek wielokomórkowych struktur konwekcyjnych opady sięgną 70-100 mm powodując przy tym zalania i powodzie błyskawiczne.

d2ciroi

Szczególnym zagrożeniem będzie wiatr osiągający w porywach 90-110 km/h. Burze dzięki doskonałym warunkom kinematycznym i uskokowi wiatru burze mogą przechodzić kilkukrotnie przez jeden obszar. Miejmy na uwadze, że nawałnice będą szły z kierunku południowego na północ. Dla nas to oznacza ich nadzwyczajną siłę, ponieważ nie osłabi ich chłodniejsze powietrze nad Niemcami.

Pogoda. Od czwartku znacznie chłodniej

Po gorących dniach już w czwartek napłynie zimne powietrze polarnomorskie, któreś obejmie cały kraj. Przygotujmy się na niską temperaturę na poziomie od 18-20 st. C na Pomorzu, Podlasiu i Warmii, miejscami na Mazowszu i Lubelszczyźnie 20-22 st. C w głębi kraju i 23-24 st. C na Ziemi Lubuskiej, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Słabo popada lub zagrzmi tylko na północnym wschodzie, a nad resztą kraju sporo chmur, ale bez opadów.

Tomasz Leszczyński

d2ciroi

Podziel się opinią

Share
d2ciroi
d2ciroi