Trwa ładowanie...

Pogoda. Zapowiada się ciepła i słoneczna druga połowa tygodnia

W ciągu najbliższych dni przeważająca część Polski znajdować się będzie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia leżącego nad Europą Centralną. Do kraju napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie, sprowadzające niezbyt upalną, choć dość słoneczną pogodę.

Share
Pogoda. Zapowiada się ciepła i słoneczna druga połowa tygodniaŹródło: modellzentrale.de
dkdydqq

Polska znajdować się będzie pomiędzy układem wyżowym znad Niemiec i niżem znad Finlandii. Większość kraju zdominowana będzie przez wyż przynoszący słoneczną aurę. Od rana prognozowane jest bezchmurne niebo. W ciągu dnia rozwijać się będzie małe i umiarkowane zachmurzenie, głównie kłębiaste – bez opadów.

Północna część kraju znajdować się będzie na skraju układu niżowego, który sprowadzi bardziej niestabilną masę powietrza – skutkować to będzie większym zachmurzeniem w ciągu dnia i możliwymi opadami przelotego deszczu. Chmury zanikać będą wieczorem, w wielu miejscach spodziewana jest bezchmurna noc.

Temperatura powietrza w ciągu dnia osiągnie najwyższe wartości na południowym wschodzie kraju - do 27-29 st. C. Ciepło będzie też na południu Polski - około 24-26 st. C. W chłodniejszej, północnej części kraju temperatury powietrza osiągną 19-21 st. C.

dkdydqq

Wiatr będzie wiał z zachodu, umiarkowanie i chwilami silnie na północy kraju, umiarkowanie w centrum, słabiej na południu. Wiatr będzie słabszy ranem, nasilać się będzie w ciągu dnia, a wieczorem ponownie osłabnie. Ciśnienie atmosferyczne będzie się nieznacznie wahać. W czwartek nie są prognozowane zagrożenia pogodowe.

CPM Meteosky
Źródło: CPM Meteosky

Mapa pogody na czwartek 30.07.2020

Pogoda na piątek

Polska nadal znajdować się będzie na skraju układu podwyższonego ciśnienia, pomiędzy wałem podniesionego ciśnienia znad Niemiec i niżem znad Rosji, pod którego wpływem znajdować się będzie północno-wschodnia część kraju. Do kraju napływać będzie ciągle niezbyt chwiejna masa chłodnego powietrza polarnomorskiego.

W południowo-zachodniej połowie kraju, w godzinach porannych spodziewane jest bezchmurna aura. W ciągu dnia rozwijać się będzie zachmurzenie kłębiaste, zanikające w godzinach wieczornych, miejscami bezchmurne niebo utrzyma się cały dzień. Słabe opady przelotne deszczu mogą wystąpić na północnym zachodzie kraju, tam spodziewane jest umiarkowane i duże zachmurzenie zanikające wieczorem.

dkdydqq

Temperatury powietrza w ciągu dnia osiągną najwyższe wartości na Dolnym Śląsku, do 25-26 st. C, w centralnej części kraju przeważnie do 22-25 st. C. Chłodniej będzie w rejonach górskich i na północnym wschodzie kraju, do 16-20 st. C.

Wiatr będzie wiał z północnego zachodu umiarkowanie i silnie, słabiej na południowym wschodzie kraju. Ciśnienie atmosferyczne będzie się powoli obniżać. W piątek nie są prognozowane zagrożenia pogodowe.

Pogoda na sobotę

W sobotę układ wyżowy napłynie nad obszar kraju. Przeważająca część Polski będzie słoneczna z małym zachmurzeniem lub bezchmurnym niebem, jedynie na wschodzie miejscami umiarkowanym, bez opadów.

Cieplejsza masa powietrza i brak zachmurzenia skutkować będą wysokimi temperaturami - na zachodzie kraju osiągną one do 28-29 st. C. Im dalej na wschód tym chłodnej – w centrum Polski przeważnie 25-26 st. C, zaś na wschodzie 22-25 st. C.

dkdydqq

W sobotę spodziewany jest słaby i umiarkowany wiatr wiejący z kierunków wschodnich i północno-wschodnich na zachodzie kraju oraz umiarkowany, miejscami silny na wschodzie kraju, wiejący z kierunków północnych. Ciśnienie atmosferyczne będzie się nieznacznie wahać. W sobotę nie są prognozowane zagrożenia pogodowe.

Pogoda w niedzielę

Zakończenie tygodnia przyniesie nam napływ strefy frontowej związanej z aktywnością niżu islandzkiego, która przesuwać się będzie z zachodu. W niedzielę swym zasięgiem powinna objąć jedynie zachodnią część kraju.

Chłodny front atmosferyczny przyniesie duże zachmurzenie oraz umiarkowane opady deszczu, niewykluczony jest rozwój burz. Na pozostałej części kraju spodziewane jest małe i umiarkowane zachmurzenie, bez opadów.

Temperatury powietrza na przeważającym obszarze kraju osiągną do 26-29 st. C, miejscami przekraczając 30 st. C. W miarę napływu strefy frontowej spodziewany jest spadek temperatury powietrza od zachodu.

dkdydqq

Wiatr przeważnie wiać będzie słabo i umiarkowanie, ze zmiennych kierunków, od zachodu kraju skręcający na zachodni, tam też w zasięgu chmur burzowych możliwe są porywy wiatru do 70-90 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. W niedzielę spodziewane są zagrożenia związane ze zjawiskami burzowymi oraz miejscami mogą występować upały.

dkdydqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdydqq
dkdydqq