Trwa ładowanie...

Pogoda. Z dnia na dzień coraz cieplej, ale noce jeszcze mroźne

Pogoda. W środku tygodnia na zachodzie i w centrum ciepło i deszcz, na wschodzie mroźno i śnieg. We wtorek wschód kraju będzie jeszcze w zasięgu pogodnej aury.

Share
Dobra pogoda umożliwi kontynuowanie akcji lodołamaczy na WiśleDobra pogoda umożliwi kontynuowanie akcji lodołamaczy na WiśleŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d44bn95

We wtorek nad obszarem naszego kraju następować będzie przebudowa pola barycznego. Niż znad Ukrainy osłabnie i ulegnie rozmyciu. Natomiast od zachodu zaczniemy dostawać się pod wpływ niżu znad Północnego Atlantyku. Niżowi temu towarzyszyć będzie przemieszczający się z zachodu do centrum kraju rozmyty, ciepły front atmosferyczny.

Zatem, jak prognozuje Robert Wójcik z wrocławskiego Cumulusa, we wtorek wyż znad Ukrainy zapewni jeszcze mieszkańcom wschodniej Polski ładną i słoneczną aurę. Natomiast nad zachodnią i środkową Polskę z zachodu stopniowo nasuwał będzie się rozmyty front ciepły. Front ten już od rana w pasie zachodnim przynosi słabe opady śniegu, które po południu obejmą pas środkowy i do końca dnia dotrą do linii Olsztyn-Kielce-Kraków.

Pogoda. We wtorek na zachodzie opady marznące

Uwaga, wraz z nasuwaniem się frontu ciepłego zacznie do nas docierać cieplejsze powietrze znad Zatoki Biskajskiej, zatem na linii frontu następować będzie zmiana charakteru opadów ze śniegu w deszcz. O ile w pierwszej fazie opadów (przed frontem) będą to opady śniegu, o tyle po przejściu linii frontu opady śniegu zamieniać będą się w opady deszczu lub mżawki.

d44bn95

Donald Tusk szantażuje Jarosława Gowina? Magdalena Sroka i Kamil Bortniczuk komentują

Uważajmy, bo we wtorek na zachodzie podczas zamiany charakteru opadów pojawią się opady marznące powodujące na drogach i chodnikach niebezpieczną gołoledź. Jednak na tym nie koniec, bo wraz z napływem ciepłego powietrza dodatkowo tworzyć będą się gęste mgły adwekcyjne, które do południa pojawiały się na zachodzie, a po południu również w centrum kraju.

We wtorek z południowego zachodu, wraz z frontem zacznie do nas napływać ciepłe, atlantyckie powietrze z okolic Zatoki Biskajskiej. Jedynie wschodnia Polska pozostanie jeszcze w polarno-morskim chłodzie. Zatem w ciągu dnia pojawi się dość spory kontrast temperatury pomiędzy wschodem i zachodem, bo odnotujemy od -4/-3 stopni na wschodzie do +3/+4 st. C na zachodzie. Natomiast linia zera przebiegać będzie mniej więcej od Koszalina po Katowice.

d44bn95

Pogoda. W środę nad Polską kolejny front ciepły

Wtorkowy, rozmyty front ciepły, okaże się tylko preludium do dość aktywnego, kolejnego frontu ciepłego, który nawiedzi nas w środę. Front ten szybko przemieszczając się z zachodu na wschód sprawi, że w całym kraju będzie pochmurno z opadami. Na zachodzie występować będą opady deszczu lub mżawki, w centrum opady deszczu ze śniegiem i deszczu, a na wschodzie samego śniegu.

Tym razem w strefie frontu opady będą nieco intensywniejsze. Na zachodzie i w centrum spadnie od 5 do 10 l wody/m2, a na wschodzie od 5 do 10 cm śniegu. Zatem uważajmy, bo na drogach całego kraju będzie ślisko. Szczególną ostrożność zachowajmy w pasie środkowym, gdzie podczas zamiany charakteru opadów pojawią się opady marznące powodujące na drogach i chodnikach niebezpieczną gołoledź.    

W środę rano mroźne powietrze odczują jeszcze mieszkańcy wschodniej Polski, gdzie temperatura spadnie do -4/-5 stopni, a na Suwalszczyźnie do -10 st. C. Na zachodzie noc z dodatnią temperaturą. Natomiast w ciągu dnia przejście frontu ciepłego dostarczy nam kolejną dawkę biskajskiego ciepła. Stąd temperatura podskoczy o kilka kresek i na termometrach odnotujemy od około zera na wschodzie do +4/+5 stopni na zachodzie. Chłodniej będzie tylko w okolicach Suwałk i Leska, gdzie w ciągu dnia utrzyma się delikatny mróz do -3/-4 stopni.

Pogoda długoterminowa. Maksymalne ocieplenie w przyszłym tygodniu

Potwierdzamy swoje wcześniejsze prognozy, że od weekendu zacznie zalewać nas iberyjskie ciepło i w przyszłym tygodniu w całym kraju temperatura wahać będzie się od 5 stopni na wschodzie przez +10 w centrum do +10/+15 st. C na zachodzie. Jednak uwaga, nie chowajmy jeszcze zimowych okryć, bo z początkiem marca mogą powrócić mrozy.

d44bn95

Prognozę pogody przygotował Robert Wójcik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44bn95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44bn95
d44bn95