Trwa ładowanie...
dkgxymi

Pogoda. Wyraźna zmiana po weekendzie. Zwiastun w niedzielę

Pogoda w Polsce uwarunkowana jest od rozległych zatok niskiego ciśnienia oraz wilgotnych i zarazem chłodnych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego, a także zokludowanych frontów atmosferycznych. Objawiają się one dominacją niskich chmur warstwowych oraz opadami deszczu o słabym i umiarkowanym, chwilami silnym natężeniu (w górach także śniegu).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Wyraźna zmiana po weekendzie. Zwiastun w niedzielę
Pogoda. Wyraźna zmiana po weekendzie. Zwiastun w niedzielę
dkgxymi

Wyraźne zmiany w pogodzie szykują się w przyszłym tygodniu, kiedy jest coraz większe prawdopodobieństwo pojawienia się znacznie większej ilości rozpogodzeń. Odczujemy to już w niedzielę, począwszy od pasa województw północnych.

Pogoda w sobotę

W sobotę najwięcej niskich chmur warstwowych związanych ze strefą zokludowanego frontu atmosferycznego spodziewanych jest na południu, południowym wschodzie, wschodzie, północnym wschodzie oraz w centrum. Na tych obszarach będą również występować słabe i umiarkowane, chwilami dość intensywne opady deszczu (w górach śniegu).

dkgxymi

Zobacz też: Szkoły podstawowe do zamknięcia? Dyrektorzy domagają się zmian systemowych

Przejaśnienia i rozpogodzenia prognozowane są zwłaszcza na zachodzie, północnym zachodzie oraz w regionach północnych, przy czym i tutaj lokalnie pojawią się opady deszczu, jednak mające charakter przelotny. Temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach 5 st. C/11 st. C; najchłodniejsza aura wystąpi na samych krańcach południowych, zaś najcieplejsza na zachodzie oraz częściowo północy.

Wiatr będzie wiać słabo i umiarkowanie, przeważnie z kierunków północnych. Na zachodzie oraz wzdłuż rejonów północnych będzie wiać z kierunków zmiennych.

dkgxymi

Pogoda w niedzielę

W niedzielę z północy na południe będzie przemieszczać się strefa frontu okluzji z całkowitym zachmurzeniem oraz słabymi i umiarkowanymi, miejscami silniejszymi opadami deszczu. Za linią frontu w pasie północnym pojawią się liczne rozpogodzenia. Do końca dnia najwięcej chmur i opadów utrzyma się wzdłuż regionów południowych, częściowo w centrum oraz na wschodzie. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie od 5 st. C na samych krańcach południowych do 11 st. C/12 st. C w pasie gmin nadmorskich.

W głębi kraju jej wartości będą oscylować w granicach 7 st. C/9 st. C. Wiatr będzie wiać umiarkowanie i silnie (40-60 km/h), na samej północy porywiście (60-70 km/h), z dominacją kierunków zachodnich, na co złoży się zaostrzony gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego pomiędzy głębokim ośrodkiem niżowym znad Europy Północnej a klinem wyżowym z zachodniej oraz południowej części kontynentu europejskiego.

Pogoda w poniedziałek

Na początku tygodnia nad przeważający obszar Polski sięgnie rozległy klin wyżowy z południa Europy. Oddziaływanie zatoki niżowej ograniczy się głównie do województw północnych i północno-wschodnich. Pomimo dalszej obecności chmur na niebie, w różnych regionach można liczyć na pojawianie się wyraźnie większej ilości przejaśnień oraz rozpogodzeń. Przelotne opady deszczu o zmiennym stopniu intensywności spodziewane są zwłaszcza w pasie północnym.

dkgxymi

Lokalny, przelotny deszcz prognozowany jest również wzdłuż województw południowych oraz miejscami w głębi kraju. Temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach 7 st. C/11 st. C. Najcieplejsze warunki ponownie wystąpią na zachodzie oraz częściowo na północy, natomiast najchłodniejszy przebieg aury zaznaczy się na krańcach południowych. Wiatr będzie wiać umiarkowanie, na północy dość silnie (w porywach 45-55 km/h), z kierunków zachodnich.

Autorem prognozy jest Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY SP. z o.o.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dkgxymi

Podziel się opinią

Share
dkgxymi
dkgxymi