Trwa ładowanie...

Pogoda. Wtorek cieplejszy, ale z zachodu przybędzie nowy front

W poniedziałek Polska dostała się pod wpływ zimnej masy powietrza, przez którą w dzień temperatura balansowała w pobliżu 10 st. C. Ponadto, niekiedy padał przelotny deszcz. We wtorek również popada, gdyż dotrze do nas kolejny front atmosferyczny, ale zrobi się nieco cieplej.

Share
Pogoda. Wtorek cieplejszy, ale z zachodu przybędzie nowy front
Pogoda. Wtorek cieplejszy, ale z zachodu przybędzie nowy frontŹródło: ventusky.com
d44n7ur

Niże z zachodu w natarciu

Po bardzo długiej przerwie, uaktywniły się układy niskiego ciśnienia znad Atlantyku. Dośc głęboki niż dotrze we wtorek nad Morze Północne, a w nocy nad Danię, natomiast front z nim związany przyniesie w naszym kraju porcję opadów. Strefa obniżonego ciśnienia nie ogranicza się jednak tylko do Europy Zachodniej czy Środkowej - sięga ona aż do Rosji. Tymczasem słabo zaznaczone wyże obserwujemy jedynie w południowej oraz południowo-wschodniej części Starego Kontynentu, gdzie póki co pada niewiele i nie brakuje słońca.

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro o Tadeuszu Rydzyku. Stanowcza reakcja Krzysztofa Śmiszka

Postępujące od zachodu opady

Wtorkowy poranek na ogół zapisał się pogodnie. Z biegiem dnia od zachodu zacznie przybywać jednak chmur, które już około południa w regionach zachodnich, a do wieczora też na Mazurach, Śląsku i w centrum, przyniosą opady deszczu, ale nie powinny być one duże, najwyżej do 5 mm. Przelotne opady w najróżniejszych miejscach utrzymają się także w nocy z wtorku na środę, aczkolwiek z każdą godziną powinno ich być coraz mniej, a za to zacznie pojawiać się dużo więcej rozpogodzeń.

d44n7ur

Przed frontem napłynie do Polski nieco cieplejsze powietrze, stąd we wtorek temperatura będzie wyższa niż w poniedziałek. Maksymalnie zapowiadamy od 11-14 st. C. w rejonach podgórskich, na Suwalszczyźnie i Pomorzu, 16-17 st. C. w dzielnicach środkowych do 18-19 st. C. na południu. Najcieplej będzie na Opolszczyźnie i w Małopolsce. Niestety, wiejący dość mocno wiatr spotęguje odczucie chłodu. Od Pomorza po Śląsk i Pogórze w porywach powieje do 60-70 km/h, a wysoko w Karkonoszach powyżej 100-110 km/h.

Kolejne dni wietrzne i znów z ochłodzeniem

W środę, po pogodnym poranku, w ciągu dnia na wschodzie, południu i częściowo w centrum dojdzie do uaktywnienia się frontu. Rozwiną się tam chmury, spadnie deszcz, a nawet przejdą burze. Lokalnie popadać może solidnie, do 10-15 mm. Przelotne opady, ale zdecydowanie bardziej punktowe, zapowiadamy również po froncie na zachodzie i północy. Tymczasem w czwartek w całym kraju oczekujemy licznych rozpogodzeń, aczkolwiek w wilgotnym powietrzu pojawi się sporo zachmurzenia kłębiastego z przelotnym deszczem.

W środę temperatura będzie jeszcze zróżnicowana - na południowym wschodzie przyzwoite 17-20 st. C., ale już na Pomorzu, Kujawach i zachodzie nie więcej niż 11-14 st. C. W czwartek już w całej Polsce prognozujemy 11-15 st. C., a gdzieniegdzie nad morzem czy u podnóża gór tylko 8-10 st. C. Co gorsza, nie odpuści silny wiatr. W środę szczególnie w górach, w województwach zachodnich i północnych, zaś w czwartek na północy i w centrum, jego porywy osiągną 55-70 km/h, a przejściowo w pasie nadmorskim nawet ok. 80 km/h.

d44n7ur
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44n7ur

Podziel się opinią

Share
d44n7ur
d44n7ur