Trwa ładowanie...
d1y9k4x

Pogoda. We wtorek chłodno. Deszcz tylko w części Polski

Pogoda. W poniedziałek w wielu miejscach chmurzyło się, ale opady trafiały się tylko punktowo. W Zamościu, Nowym Sączu, Lesku oraz Zakopanem mieliśmy dzień mroźny. We wtorek nadal nie będzie zbyt ciepło, ale jest szansa na więcej słońca.
Share
Pogoda. We wtorek chłodno. Deszcz tylko w części Polski (wxcharts.com)
Pogoda. We wtorek chłodno. Deszcz tylko w części Polski (wxcharts.com)
d1y9k4x

Sytuację baryczną w Europie nadal dyktują głównie układy wysokiego ciśnienia. Tak, jak było to w zeszłym tygodniu, ich centra znajdują się nad Rosją oraz Atlantykiem. Płytkie niże rozciągają się aktualnie jedynie w pasie od Morza Północnego po Włochy. Jednak są to ostatnie chwile spokoju, ponieważ niebawem południową i zachodnią Europę zdominują niże. Przyniosą tam dużo deszczu, a w górach śnieżyce, zaś w Polsce zapewnią wysoką temperaturę i silny wiatr fenowy w górach.

Pogoda. Najładniej na południowym wschodzie

We wtorek wspaniała pogoda czeka mieszkańców południowej oraz południowo-wschodniej Polski (oprócz Bieszczadów). Cały dzień zapowiada się tam słonecznie. Na pozostałym obszarze kraju niekiedy przybędzie chmur, ale jedynie na zachodzie, Kujawach i Pomorzu możliwe są drobne opady śniegu bądź deszczu. Tymczasem w nocy już prawie wszędzie się wypogodzi. Symbolicznie popada tylko nad morzem. Punktowo w Małopolsce i na zachodzie pojawią się jednak mgły ograniczające widzialność do 200-500 metrów.

d1y9k4x

Zobacz też: Barbara Nowacka spryskana gazem. "Odpowiedzialność ponosi Kaczyński i Morawiecki"

Temperatura we wtorek będzie przeciętna i na ogół wyniesie 2-3 st. C., a na zachodzie miejscami 4 st. C. Niższe wartości odnotujemy tradycyjnie na krańcach południowych, zwłaszcza na Podhalu, gdzie cały dzień utrzyma się słaby mróz. Zdecydowanie zimniej zrobi się dopiero w nocy. W związku z licznymi rozpogodzeniami, wszędzie słupki rtęci spadną poniżej zera. Na Podhalu może być aż -10/-12 st. C.! W regionach środkowych odnotujemy ok. -5/-6 st. C., zaś nad samym morzem oraz na Nizinie Szczecińskiej -2/-1 st. C.

Pogoda. Środa pogodniejsza, w czwartek początek zmian

Po mroźnej nocy, w środę, głównie na południu, na niebie królować ma słońce. Poza tym od czasu do czasu pojawią się chmury, ale na pewno nie będzie z nich padać. Dopiero w czwartek zachmurzenie wyraźnie wzrośnie i to w całej Polsce. Co więcej, na zachodzie w drugiej części dnia zacznie słabo padać. Niestety, istnieje ryzyko, że będzie to mieszanka opadowa. Pojawi się bowiem zarówno śnieg, jak i śnieg z deszczem, deszcz oraz deszcz marznący, zatem na drogach i chodnikach miejscami obawiamy się gołoledzi.

d1y9k4x

Środa i czwartek będą ostatnimi dniami z umiarkowaną temperaturą. W środę maksymalnie zapowiadamy od -1 do 2 st. C., tylko gdzieniegdzie na zachodzie i nad morzem 3 st. C. W czwartek o świcie ponownie przywita nas mróz, od Pomorza po województwa południowe ponad pięciostopniowy, a w kotlinach górskich nawet do -10 st. C. W pełni dnia ociepli się głównie na Śląsku i w Karpatach. Termometry pokażą tam 5 st. C. W innych regionach w dalszym ciągu nie więcej niż 0-3 st. C.

Wiatr do czwartku do godzin południowych wiać ma słabo i umiarkowanie, głównie z kierunków południowo-wschodnich. Jednak później, kiedy na zachód i południe od Polski zaczną w ekspresowym tempie powstawać niże, przy jednoczesnej rozbudowie wyżu rosyjskiego, wysoko w górach uaktywni się wiatr fenowy. Już w czwartek wieczorem jego porywy sięgną nawet 80-90 km/h. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec tygodnia powieje tam jeszcze mocniej i niestety, silny wiatr zaznaczy się też w rejonach podgórskich.

Arkadiusz Płachta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1y9k4x

Podziel się opinią

Share
d1y9k4x
d1y9k4x