Trwa ładowanie...

Pogoda. W najbliższych dniach prawdziwy powiew wiosny

Pogoda. Czeka nas cały tydzień z wyżową pogodną i słoneczną aurą i ciepłym powietrzem śródziemnomorskim, dopiero podczas weekendu napłynie nieco chłodniejsze powietrze atlantyckie.
Share
Pogoda. Cały tydzień z wyśmienitą pogodną i słoneczną aurą, tylko na początku tygodnia na wschodzie jeszcze mglisto
Pogoda. Cały tydzień z wyśmienitą pogodną i słoneczną aurą, tylko na początku tygodnia na wschodzie jeszcze mglistoŹródło: IMGW, Fot: PAP, Tomasz Gzell
d48msuq

Przez cały tydzień (do niedzieli włącznie) pozostaniemy pod wpływem pogodnych ośrodków wyżowych. Do piątku będzie to wyż znad południowej Europy, który od Morza Czarnego ruszy na północy zachód i przez Bałkany, a w piątek dotrze nad Czechy i Austrię.

W nocy z piątku na sobotę wyż ten ulegnie degradacji (rozmyje się), a obszar naszego kraju dostanie się pod wpływ kolejnego wyżu, tym razem znad Kanału La Manche. Zatem za sprawą ośrodków wyżowych przez cały tydzień, w całym kraju będzie pogodnie i słoneczne.

Niestety, jak przestrzega nas Dariusz Kubacki z wrocławskiego Cumulusa na początku tygodnia (do wtorku), kiedy wyż będzie jeszcze nad Morzem Czarnym i Rumunią, to we wschodniej Polsce (na wschód od linii Wisły) musimy liczyć się z porannymi mgłami, które na północnym wschodzie mogą się utrzymywać przez większą część dnia.

d48msuq

Pogoda długoterminowa z IMGW. Wiosnę przegoni siarczysty mróz

Pogoda. Z dnia na dzień będzie coraz cieplej, dopiero podczas weekendu nieco się ochłodzi

Do piątku, kiedy nad naszymi głowami dominował będzie wyż znad południowej Europy, to z południowego zachodu i z południa docierać będzie do nas ciepło znad Morza Śródziemnego i z dnia na dzień temperatura będzie rosła. O ile od niedzieli do wtorku na termometrach zobaczymy od 1 do 4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, do 11/14 stopni w zachodniej Polsce, o tyle od środy do piątku temperatura eksploduje.

d48msuq

Na północnym wschodzie termometry dobiją do 4-8 stopni Celsjusza, a w zachodniej, centralnej i południowej Polsce temperatura wahać się będzie w przedziale od 12 do 15 kresek. Maksimum tygodniowe padnie w środę w pasie od Zielonej Góry po Wrocław, gdzie temperatura w cieniu może poszybować nawet do 16-17 stopni Celsjusza, a w słońcu, którego będzie pod dostatkiem, spokojnie przekroczy 20 kreskę.

Dopiero podczas weekendu, kiedy dostaniemy się pod wpływ wyżu znad Kanału La Manche, zmieni się cyrkulacja i z kierunków zachodnich zacznie docierać nieco chłodniejsze powietrze atlantyckie. Stąd już w sobotę na północy odnotujemy tylko 6/9 stopni Celsjusza, a na południu maksymalnie do 10-11 kresek. Jeszcze chłodniejsza zapowiada się niedziela, bo w całym kraju odnotujemy zaledwie od 6 do 9 stopni Celsjusza.

Pogoda. Noce i poranki również coraz cieplejsze

Jeszcze poniedziałkowy i wtorkowy poranek przywita mieszkańców wschodniej Polski niewielkim mrozem do -1/-2 stopni Celsjusza, natomiast w pozostałej części kraju już zdecydowany plus. Natomiast od środy do końca tygodnia - jak zapewnia synoptyk Cumulusa - już w całym kraju noce i poranki z temperaturą na plusie od 4/5 stopni Celsjusza na zachodzie do 1/3 stopni na wschodzie i tylko tutaj (na wschodzie możliwe są lokalne przygruntowe przymrozki).

d48msuq

Znaczny wzrost temperatury i utrzymujące się plusy, również w nocy, spowodują szybkie topnienie śniegu - tym razem we wschodniej Polsce oraz w górach. Przyczyni się to do znacznego wzrostu stanu wody w strumieniach i mniejszych rzekach południowej, centralnej i wschodniej Polski, powodując liczne zalania i podtopienia. Uważajmy, bo wg zasady "naczyń połączonych" do poniedziałku w zachodniej Polsce, a w pierwszej części tygodnia we wschodniej części kraju może dojść do znacznego wzrostu stanu wód w głównych rzekach Polski.

Prognozę pogody przygotował Dariusz Kubacki z wrocławskiego biura prognoz "Cumulus Wojciech Majik".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48msuq

Podziel się opinią

Share
d48msuq
d48msuq