Trwa ładowanie...

Pogoda. Upały w odwrocie

Weekend pod względem pogody, nie będzie należał do zbyt udanych. Choć upał wycofa się już definitywnie z obszaru Polski, to burze i związane z nimi groźne zjawiska nie odpuszczą. Wszystko za sprawą tego samego frontu, który już od początku tygodnia przynosi nam niebezpieczną pogodę.

Share
Pogoda na weekend. Koniec z upałami, ale burze wciąż będą nas dręczyć
Pogoda na weekend. Koniec z upałami, ale burze wciąż będą nas dręczyćŹródło: modellzentrale.de
d1gq9j9

Na Atlantyku, a konkretnie w okolicach Irlandii rozrasta się wyż. Europa Północna i Wschodnia znajdują się w polu obniżonego ciśnienia. Polska jest pomiędzy tymi obszarami w strefie oddziaływania ciepłego i wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego.

Pogoda. W sobotę sporo deszczu i burz, niedziela nieco spokojniejsza

W pierwszy dzień weekendu przewidujemy zachmurzenie umiarkowane i duże. W całym kraju należy się spodziewać przelotnego deszczu, niekiedy w towarzystwie burz. Zjawiska ponownie mogą się okazać gwałtowne i niebezpieczne. Głównym zagrożeniem z ich strony będzie ulewny, a miejscami wręcz nawalny deszcz prowadzący do podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Nie można wykluczyć również gradu i mocniejszych porywów wiatru - do 60-80 km/h.

W niedzielę dość pogodnie powinno być w pasie województw północnych i zachodnich. Im dalej na wschód i południe, tym przybywać będzie przelotnego deszczu i lokalnych burz. Zjawiska ponownie mogą być nieco gwałtowniejsze, choć już nie tak bardzo jak w sobotę. Towarzyszyć im może ulewny deszcz do 20-30 mm/m kw., grad i mocniejszy wiatr.

d1gq9j9

Wielka powódź w Niemczech. Dramatyczne relacje. "Byliśmy zdani tylko na siebie"

Upał wycofa się całkowicie poza nasze granice

W sobotę upał pozostanie jeszcze na krańcach wschodnich, gdzie zmierzymy ok. 30-32 st. C. Na pozostałym obszarze termometry wskażą przeważnie ok. 25-28 st. C, a w rejonach podgórskich i na samym wybrzeżu prognozujemy ok. 22-23 st. C.

W niedzielę już nigdzie temperatura nie przekroczy 30 st. C. Na krańcach południowo-wschodnich zanotujemy maksymalnie ok. 28-29 st. C. W pasie od ziemi lubuskiej i Wielkopolski, po Kujawy i północne Mazowsze spodziewajmy się ok. 25-27 st. C, a na pozostałym obszarze nie powinno być więcej niż 22-24 st. C.

d1gq9j9

Wiatr w sobotę będzie słaby bądź umiarkowany. W niedzielą na zachodzie i wybrzeżu może być silniejszy, w porywach do 40-60 km/h. Powieje z kierunków północnych.

Paweł Albertusiak, autor bloga pogodowego Meteo Małopolska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gq9j9

Podziel się opinią

Share
d1gq9j9
d1gq9j9