Trwa ładowanie...
d42cxqw
pogoda

Pogoda. Upalny wtorek. Od środy znowu chłodniej

Poniedziałek w wielu miejscach przyniósł temperaturę ok. 23-27 st. C., ale jednocześnie sporo rozpogodzeń i tylko na wschodzie burze z ulewami. We wtorek czeka nas natomiast upalna aura. Utrzyma się ona jednak jedynie kilka godzin, ponieważ szybko przejdzie przez Polskę front atmosferyczny, za którym spłynie chłodniejsze powietrze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Upalny wtorek. Od środy znowu chłodniej
Pogoda. Upalny wtorek. Od środy znowu chłodniej (Materiały WP)
d42cxqw

Krótkotrwały powiew upalnego lata pojawi się dzięki temu, że Polska znajdzie się pomiędzy wyżami znad wschodniej i południowej Europy a głębokim niżem znad Morza Północnego. Taki rozkład tych ośrodków umożliwi napływ powietrza z południa i południowego zachodu. Będzie to tylko chwilowy stan, ponieważ niebawem niże przemieszczą się na wschód i znajdą się nad Skandynawią, zaś nad zachodnią częścią Europy rozbuduje się wyż, czyli rozpocznie się z powrotem adwekcja z zachodu oraz północnego zachodu.

Pogoda. Burzowy i upalny wtorek

We wtorek pogoda da nam się najbardziej we znaki, przede wszystkim ze względu na upał. W okolicach Tarnowa, w sporej części Wielkopolski, Opolszczyzny i Dolnego Śląska temperatura wzrośnie do 32-34 st. C. W głębi kraju będzie tylko trochę chłodniej – 29-31 st. C, a najchłodniej na północy i w rejonach podgórskich – od 25 do 28 st. C. Początkowo będzie pogodnie, aczkolwiek w ciągu dnia od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny. Uaktywni się on późnym popołudniem, mniej więcej w pasie od Pomorza Gdańskiego po południowy zachód, przynosząc więcej chmur, deszczu i burz, które wieczorem i w nocy dotrą na południe, wschód i do centrum. Niektóre z tych burz mogą przynieść duże sumy opadów, punktowo nawet do ok. 30-40 mm, porywisty wiatr do 80-90 km/h i grad o średnicy 3 centymetrów.

d42cxqw

Pogoda. Od środy chłodniej i coraz spokojniej

Następne dni to poprawa pogody. W środę jeszcze grzmieć będzie na wschodzie i południowym wschodzie. W burzach znów może mocno padać – do 30 mm i wiać do 75 km/h. Lokalnie pojawi się również drobny grad. Reszta kraju z większą ilością słońca i jedynie na północy niewykluczony jest przelotny deszcz. W czwartek w większości kraju już pogodnie. Tylko od Niziny Szczecińskiej po Podlasie, czyli w regionach, które znajdą się najbliżej niżów skandynawskich, spodziewamy się od czasu do czasu deszczu. Temperatura, po upalnym wtorku, spadnie, ale bardzo zimno się nie zrobi: w środę zapowiadamy od 18-20 st. C nad morzem, do 25-27 st. C na wschodzie, południu i w centrum. W czwartek od 18-21 st. C w dzielnicach północnych, w Warszawie 23 st. C, a na południu 25-26 st. C.

Pogoda. Nieco silniejszy wiatr

Przez zwiększony gradient ciśnienia nad Polską, w najbliższych dniach prognozujemy nieco silniejszy wiatr. Na przeważającym obszarze kraju jego porywy osiągną 30-50 km/h. Mocniej powieje nad samym morzem – w środę w porywach do 55-60 km/h, a w czwartek, szczególnie od Ustki po Łebę i Władysławowo – do 60-70 km/h.

Arkadiusz Płachta

d42cxqw

Podziel się opinią

Share

d42cxqw

d42cxqw