Trwa ładowanie...
d3jhjlh
pogoda

Pogoda. To będzie ciepła jesień. Kolejny tydzień babiego lata

Pogoda. W zbliżającym się tygodniu dojdzie do ponownej rozbudowy ciepłego sektora masy powietrza o cechach polarno-morskich. Ta swoim zasięgiem obejmie zdecydowaną część Europy - nawet Skandynawię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Kolejny tydzień babiego lata
Pogoda. Kolejny tydzień babiego lata (Pixabay)
d3jhjlh

Wrzesień, zgodnie z ubiegłomiesięcznymi prognozami sezonowymi, zapisuje się jako wyraźnie ciepły, powyżej wieloletniej normy temperaturowej. Po pierwszym okresie babiego lata, w którym to temperatury dochodziły do 30-31 stopni Celsjusza, nastąpiło chwilowe ochłodzenie, które trwa nadal, choć niedziela przynosi słoneczną pogodę ze średnią temperaturą na poziomie 20 stopni.

Ocieplenie nad Polską, jak i innymi krajami Europy, zawdzięczać będziemy początkowo rozległemu wałowi wyżowemu biegnącemu od zachodniej po wschodnią część kontynentu. Generalnie ocieplenie natomiast wspomagać będzie rozległy niż atlantycki, który w trakcie kolejnych dni zbliżającego się tygodnia będzie się rozszerzał wraz ze swoją zatoką. To właśnie obecność zatoki niżowej nad zachodnią Europą wspomagać będzie transport ciepła.

Pogoda. Jesienna anomalia

d3jhjlh

Prognozy na ten moment nie wskazują, by ocieplenie było aż tak silne jak na początku kończącego się tygodnia. Wtedy to notowaliśmy temperatury lokalnie przekraczające 30 stopni, co kwalifikowało się, by mówić o dniu z upałem. Tym razem numeryczne prognozy wskazują na maksimum w okolicach 28 stopni. Jest to wciąż wartość bardzo duża, znacząco odbiegająca względem norm wieloletnich (mocno dodatnia anomalia temperatury).

Pogoda. Prognoza temperatur na wtorek (źródło: meteomodel.pl)
Pogoda. Prognoza temperatur na wtorek (źródło: meteomodel.pl)

Okres oddziaływania bardzo ciepłych mas powietrza będzie występował od poniedziałku do piątku. W tym czasie temperatury w kraju osiągać będą wysokie wartości - tyczy się to szczególnie regionów Polski centralnej i południowej.

O ile w poniedziałek możemy liczyć na temperatury w zakresie 21-25 stopni, tak we wtorek, po wkroczeniu strumienia bardzo ciepłej masy polarno-morskiej, nad centralnymi regionami wynosić będą one już 26-27 stopni. Wspomniana masa powietrza ma cechować się dodatkowo zwiększonym poziomem niestabilności szczególnie od środy do czwartku, co zwiększy szanse na lokalne zjawiska burzowe o umiarkowanej sile.

d3jhjlh

Okres ciepła zakończyć ma się w piątek po wkroczeniu układów frontowych i wielkoskalowych opadów deszczu. Aktualne prognozy wskazują na bardzo wyraźny spadek temperatur - poniżej 20 stopni w trakcie weekendu. W wielu przypadkach mogą one zbliżać się do 10 stopni w ciągu dnia w towarzystwie deszczu. Są to jednak prognozy odległe, które mogą ulec większym zmianom, zważywszy na daleki termin.

Autorem tekstu jest @meteo.rep z MeteoReporter.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jhjlh

Podziel się opinią

Share
d3jhjlh
d3jhjlh