Trwa ładowanie...
d2l1wai

Pogoda. Sobota - początek długiego, babiego lata nad Polską

Pogoda. Trwa weekend, który zgodnie z przewidywaniami modeli numerycznych jest bardzo ciepły w wielu regionach kraju, a jednocześnie stanowi zapowiedź zbliżającego się bardzo ciepłego, a wręcz gorącego okresu nad naszym krajem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Piękna pogoda utrzyma się przez dłuższy czas
Pogoda. Piękna pogoda utrzyma się przez dłuższy czas (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d2l1wai

Prawdziwe babie lato właśnie się zaczyna, a jego początek będzie miał miejsce od soboty. Nad Europą powstał potężny wał wysokiego ciśnienia, który rozbudował się od Azorów, przez Europę zachodnią i centralną, sięgając aż po wschodnią część kontynentu europejskiego.

W bezpośrednim polu działania układu wyżowego znajduje się także nasz kraj. Nad Europą północną pogoda jest bardziej dynamiczna za sprawą aktywnego niżu atlantyckiego. Ścieranie się tych dwóch kluczowych układów barycznych skutkuje transportem oceanicznego, łagodnego powietrza wprost nad Europę, w tym do obszarów Polski.

Aktualna sytuacja synoptyczna - obszar Europy w zasięgu wału wyżowego z zachodnim transportem powietrza polarnego-morskiego znad Atlantyku
Aktualna sytuacja synoptyczna - obszar Europy w zasięgu wału wyżowego z zachodnim transportem powietrza polarnego-morskiego znad Atlantyku

Sobotnie przedpołudnie upłynęło nad krajem z dużo mniejszą ilością chmur, niż miało to miejsce w trakcie piątku. Fronty atmosferyczne z opadami deszczu w żaden sposób nie będą dopuszczone nad obszar kraju, przez co po południu możemy być pewni, że nigdzie nie spadnie deszcz.

d2l1wai

Zobacz też: Podział Mazowsza "na rympał"? Zgorzelski: Traktują mieszkańców jak bydło

Popołudniowy rozkład temperatur nie ulegnie zmianie. Na Dolnym Śląsku wciąż będzie najcieplej z maksymalnymi temperaturami nawet do 28 stopni. Nieznacznie wzrośnie prędkość wiatru w północnych regionach.

Od województwa zachodniopomorskiego przez pomorskie po warmińsko-mazurskie prognozowane są umiarkowane porywy wiatru osiągające 30-50 km/h, ale do wieczora wyraźnie osłabnie. Na południu zapanuje natomiast kompletna cisza wiatrowa w związku ze znikomą różnicą ciśnienia.

Prognozowane popołudniowe temperatury nad krajem
Prognozowane popołudniowe temperatury nad krajem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2l1wai

Podziel się opinią

Share
d2l1wai
d2l1wai