Trwa ładowanie...
d3irvbw

Pogoda. Słonecznej i gorącej pogody ciąg dalszy, ale koniec sielanki coraz bliżej

W poniedziałek prawie w całej Polsce było słonecznie i gorąco. Najwyższą temperaturę zanotowano w Słubicach – 29,3 st. C. Mały wyjątek stanowiły krańce północno-wschodnie, gdzie utrzymywało się większe zachmurzenie, przez co wzrost temperatury był ograniczony i w Suwałkach zmierzono maksymalnie 18 st. C.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Temperatura może przekroczyć 30 st. C w cieniu
Pogoda. Temperatura może przekroczyć 30 st. C w cieniu (modellzentrale.de)
d3irvbw

Na granicy polsko-ukraińskiej znajduje się centrum układu wysokiego ciśnienia, który gwarantuje w wielu krajach Europy słońce i ciepło. Antycyklon przesuwa się jednak na wschód, a nad Skandynawią znajdzie się niebawem niż, który tam przyniesie ulewy i wichury, a do naszego kraju podeśle w nocy ze środy na czwartek chłodny front atmosferyczny.

Oznacza to, że od czwartku zakończymy gorące lato, ale niekoniecznie słoneczną aurę, gdyż zaraz za niżem skandynawskim rozbudowywać zaczną się następne wyże. Przy analizie sytuacji synoptycznej w Europie warto jeszcze spojrzeć na to, co za kilkanaście godzin stanie się na południowy wschód od Włoch, gdzie utworzy się głęboki niż, który może wkroczyć w nocy z czwartku na piątek do Grecji, niosąc wichury i ulewny deszcz.

Pogoda. Wtorek i środa słoneczne i gorące

Zarówno wtorek, jak i środa, już na obszarze całej Polski przyniosą mnóstwo słońca, jedynie niegroźne zachmurzenie pierzaste i brak opadów. Dopiero pod wieczór w środę na Pomorzu chmur przybędzie, ale mimo to deszczu unikniemy.

d3irvbw

Słonecznej aurze towarzyszyć ma bardzo wysoka jak na wrzesień temperatura. We wtorek prognozujemy od 24-26 st. C nad morzem, na Podlasiu i Podhalu, 27-29 st. C w głębi kraju do 30-31 st. C na krańcach zachodnich, a w środę od 21-23 st. C nad morzem, 24-26 st. C. na północy i w rejonach podgórskich do 27-29 st. C na pozostałym obszarze. Noce, jak to o tej porze bywa, nie tak ciepłe, jak w środku lata, z wartościami między 10 a 15 st. C, tylko w strefie nadmorskiej będzie odrobinę cieplej.

Pogoda. Od czwartku ochłodzenie

Chmury, które przykryją niebo w środę pod wieczór na Pomorzu, to zapowiedź chłodnego frontu, jaki w nocy przemieszczać będzie się przez Polskę. Jego aktywność pozostanie jednak na niskim poziomie, dlatego objawi się on głównie wzrostem zachmurzenia, a deszcz czy burze wystąpią przede wszystkim na południu, wschodzie i Mazurach, ale nie będzie ich dużo, ani nie okażą się gwałtowne. Po przejściu frontu, od północnego zachodu szybko zacznie przybywać słońca, co zapowie nam pogodny koniec tygodnia.

Jedyne, co się zmieni, to temperatura, która wyraźnie spadnie, szczególnie w piątek, kiedy słupki rtęci pokażą od 13-14 st. C u podnóża gór do 18 st. C na zachodzie. W weekend powinno być odrobinę cieplej, od 15 do 19 st. C, a na zachodzie i Śląsku ok. 20 st. C. Noce zimne; wszędzie, poza pasem nadmorskim, oczekujemy spadków temperatury poniżej 10 st. C, a lokalnie, przede wszystkim w miejscowościach podgórskich, do 3-5 st. C, a przy gruncie do ok. 0 st. C.

Arkadiusz Płachta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3irvbw

Podziel się opinią

Share
d3irvbw
d3irvbw