Trwa ładowanie...
dp3yu5f

Pogoda. Przestanie padać. Co nas czeka w kolejnych dniach października?

Październik zapisze się jako miesiąc poniżej normy w kwestii temperatur. Póki co nie ma przesłanek ku uderzeniu zimy. Istnieje natomiast szansa na większe ochłodzenie w Polsce wschodniej już w ten weekend. Tak jak przypuszczalny modele na przełomie października i listopada dojdzie do przebudowy pola barycznego nad Europą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda na weekend. Najbliższe dni nie będą należały do najcieplejszych
Pogoda na weekend. Najbliższe dni nie będą należały do najcieplejszych (modellzentrale.de)
dp3yu5f

W konsekwencji zmieni się napływ mas powietrza. Jest też szansa na termiczne przedzimie. Wzrasta szansa na pierwszy ogólnopolski atak zimy. Podsumowując, wszystko wskazuje na to, że potężny wyż znad centralnej Rosji przemieści się na wschód. Dla nas oznacza to częste wędrówki znad Atlantyku układów niżowych i powrót cyrkulacji strefowej. Jednocześnie wzrośnie dynamizm w pogodzie, ale również szansa na incydent zimowy.

Pogoda. Opady zaczną stopniowo zanikać

Zmienia się wzorzec pogodowy nad Europą. Dominujący niezmiernie od kilku tygodni niż przynosi nam nadzwyczaj zimną aurę z przewagą pochmurnego nieba. To niebywałe, aby w II dekadzie października leżało na szczytach Tatr blisko 70 cm śniegu.

dp3yu5f

Coraz potężniejsze niże, które napierają od zachodu, zaczną przynosić sporo chmur i przelotne opady w piątek. W piątek od rana w północnej i zachodniej Polsce odnotujemy spore zachmurzenie. Opady deszczu utrzymają się do godz.14 na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Najchłodniej za sprawą deszczu od Pomorza i Ziemi Lubuskiej, przez Dolny Śląsk, Wielkopolskę. Tam ledwo 7-8 st.C.

Od soboty zmianie ulegnie kierunek przepływu mas powietrza dla Polski wschodniej i północno-wschodniej. W całym kraju przeważy pochmurna aura, ale nie będzie padać. Opady zaczną zanikać, mimo to nie można wykluczyć mgieł, lub mżawki.

Na konkretne zmiany w postaci opadów śniegu na razie nie mamy co liczyć, ale typowe termicznie przedzimie w I dekadzie listopada jest możliwe.

Pogoda na weekend. Zimniej na wschodzie Polski oraz na Mazurach, Podlasiu, Suwalszczyźnie

Do soboty na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na całym Śląsku 10-12 st. C. Od piątku płynące zimne powietrze nad region Mazur, Suwalszczyzny i Podlasia zaowocuje w pełni dni maksymalnie 6-8 st. C przy pochmurnym niebie.

Zarówno sobota, jak i niedziela przyniosą zdecydowanie więcej chmur, ale opadów nie będzie dużo. Na termometrach od 3-5 st. C na Mazurach, 6 w centrum, do 7-8 st. C na zachodzie. Zimniej, z opadami śniegu ma szansę zrobić się w okolicach Wszystkich Świętych.

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dp3yu5f

Podziel się opinią

Share
dp3yu5f
dp3yu5f