Trwa ładowanie...

Pogoda. Przedwiośnie w natarciu. Nadzwyczaj silne ocieplenie nad Polską

Pogoda. Prognozy na nadchodzący tydzień dobitnie wskazują na zbliżający się bardzo silny podmuch ciepła na obszarze Polski, ale i większości Europy. Temperatury powietrza, w szczególności nad zachodnią częścią kraju, osiągną typowo wiosenny poziom.
Share
Pogoda. Blokada wyżowa nad Europą (Źródło: windy)
Pogoda. Blokada wyżowa nad Europą (Źródło: windy)
d24h8pn

Nad Europą formuje się stabilny ośrodek wyżowy, który we współpracy z ośrodkami niżowymi meandrującymi nad Atlantykiem, będzie sprowadzać nad Stary Kontynent wyraźnie ciepłe masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Strumień ciepła już teraz rozlał się wzdłuż zachodniej i południowozachodniej częściej Europy. W najbliższych dniach będzie rozprzestrzeniał się także w kierunku wschodnim, co oznacza, w przypadku pogody nad Polską, coraz wyższe temperatury.

Pogoda. Imponująco wysokie temperatury powietrza w kraju

Nadchodzący tydzień przyniesie kontynuację dosyć gwałtownej odwilży. Z powodu temperatur wyraźnie przekraczających 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia, pokrywa śnieżna w górach, ale także i na pogórzu, będzie systematycznie znikać. Według aktualnych prognoz numerycznych, do końca zbliżającego się tygodnia śnieg powinien praktycznie całkowicie zniknąć z terenów nizinnych.

d24h8pn

W poniedziałek wysokie temperatury pojawią się w zachodniej, południowej i centralnej części kraju. W najcieplejszym momencie dnia wahać będą się od 11 do nawet 14 st. C. W pozostałej części Polski odwilż również będzie postępować, choć z nieco niższymi temperaturami wahającymi się od 4 do 8 st. C. We wtorek sektor ciepła ma skupić się w szczególności w Polsce południowo-zachodniej i zachodniej z temperaturami maksymalnymi na poziomie 15/17 st.C. Najchłodniej będzie w Polsce północno-wschodniej (2/5 st.C.) natomiast w pozostałych regionach na ogół będziemy mieli do czynienia z temperaturą od 5 do 10 st.C.

W najbliższych dniach prognozuje się dużo rozpogodzeń, nawet do postaci bezchmurnego nieba. Więcej chmur i mgieł może być przede wszystkim na północnym wschodzie i częściowo wschodzie.

Pogoda. Wysokie temperatury na południowym zachodzie Ventusky.com
Pogoda. Wysokie temperatury na południowym zachodzie Źródło: Ventusky.com

Imponujące prognozy przedstawiają modele numeryczne na środę. Na południu, południowym zachodzie i częściowo zachodzie, temperatury maksymalne mogą wynosić już 15/18 st. C z możliwymi maksymalnymi wartościami na Dolnym Śląsku, gdzie nie wyklucza się zbliżenia nawet do 19 stopni.

d24h8pn

Pogoda. W kolejnych dniach kontynuacja przedwiośnia

W drugiej połowie przyszłego tygodnia odwilż utrzyma się na terenie całego kraju. Najwyższe temperatury nadal notowane będą na zachodzie, południu oraz w centrum – szacunkowo od 10 do 15 stopni Celsjusza. Prognozy numeryczne są mocno zgodne, że do końca tygodnia sytuacja pogodowa nad Polską nie będzie ulegać zasadniczej zmianie. Na powrót zimy, póki co, nie będzie się zanosiło. Z racji stałej obecności układów wyżowych, nadchodzący tydzień, oprócz bardzo wysokich temperatur powietrza, będzie cechował się także znikomą ilością opadów. Przesłanki o możliwym deszczu widnieją w piątek i to głównie dla północnej części kraju.

Pogoda. Tygodniowa suma opadów nad Polską (Źródło: meteomodel)
Pogoda. Tygodniowa suma opadów nad Polską (Źródło: meteomodel)

Autorem tekstu jest @meteo.repz MeteoReporter.pl.

d24h8pn

Dalsze znoszenie obostrzeń? Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24h8pn

Podziel się opinią

Share
d24h8pn
d24h8pn