Trwa ładowanie...

Pogoda. Przed nami spadek temperatury. Nad Polską dominować będzie błękit nieba

Po kilku gorących dniach nadszedł czas wymiany mas powietrza nad Polską. Męczący skwar przynajmniej na tydzień idzie w zapomnienie. Do naszego kraju dociera polarnomorskie powietrze, które przyniesie umiarkowane temperatury przez najbliższe dni.

Share
Koniec upałów. Pogoda nareszcie da nam odetchnąć
Koniec upałów. Pogoda nareszcie da nam odetchnąć Źródło: modellzentrale.de
d3tlew5

W poniedziałek i we wtorek już cały obszar Polski dostanie się pod wpływ rozległego wyżu rozciągającego się od Atlantyku po Wyspy Brytyjskie. Na dłużej zadomowi się również chłodne powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Pamiętajmy, że cechą chłodniejszej masy powietrza polarnomorskiego jest znaczna stabilność i brak chwiejności. To oznacza, że przynajmniej przez kilka najbliższych dni nie musimy obawiać się opadów deszczu i burz.

Nieopodal południowych granic Polski w poniedziałek będzie przemieszczać się klin układu wyżowego. Na przeważającym obszarze naszego kraju czeka nas spora ilość słońca. Im bliżej popołudnia, tym więcej chmur. Umiarkowane zachmurzenie może pojawić się w pasie od Wielkopolski, przez ziemię łódzką po Mazowsze. 

d3tlew5

Na termometrach komfort termiczny utrzyma się nawet do piątku 23 lipca. W najcieplejszym momencie dnia na Podlasiu, Warmii i Mazurach odnotujemy 19 st. C. Od Pomorza Zachodniego przez północną i wschodnią część Wielkopolski, ziemię łódzką po północną i zachodnią część Małopolski i Górny Śląsk termometru wskażą 23 st. C. Na ziemi lubuskiej, południu Wielkopolski, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, wschodzie Małopolski i na południu Podkarpacia odnotujemy 24-25 st. C.

Pogoda. Upalna i burzowa aura wróci. Będą nawet 34 st. C

Od przyszłego weekendu rozpocznie się napływ gorących mas powietrza znad Sahary. Dla nas oznacza to powrót upalnej pogody. Jednocześnie powrócą gwałtowne burze z gradem. Przynajmniej przez 3-5 dni termometry wskażą od 29 st. C na Mazurach, Podlasiu, Suwalszczyźnie, 30 st. C na Żuławach Wiślanych, 32 st. C na Mazowszu, ziemi łódzkiej, Lubelszczyźnie, 33 st. C na Kujawach i w Wielkopolsce, do 34 st. C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce.

Wedle najnowszych wyliczeń modeli numerycznych front atmosferyczny przyniesie nawałnice na zachodzie i w centrum Polski. Nad wschodnimi województwami wystąpią nawałnice połączone z bardzo silnym wiatrem.

Tomasz Leszczyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tlew5

Podziel się opinią

Share
d3tlew5
d3tlew5