Trwa ładowanie...
dv1rqp2

Pogoda. Prognoza pogody na tydzień

Przechodzący nad Polską wyż spowodował, że w weekend z południowego zachodu i południa wlało się do nas ciepłe, a nad zachodnią Polskę wręcz upalne powietrze śródziemnomorskie. W niedzielne popołudnie słupek rtęci w cieniu przekroczy nawet 30 stopni. Nowy tydzień przyniesie jednak zmiany w pogodzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Pogoda. Prognoza pogody na tydzień
Pogoda. Pogoda. Prognoza pogody na tydzień (Materiały WP, Fot: Klaudia Zawistowska)
dv1rqp2

Niedziela będzie ostatnim tak ciepłym dniem. Po południu od zachodu zacznie bowiem oddziaływać aktywny front chłodny. O ile front ten w niedzielne popołudnie przyniesie na zachodzie dość gwałtowne burze, to już w ciągu następnych 48 godzin przemieszczając się na wschód kraju niósł będzie ze sobą głownie intensywniejsze opady deszczu.

Pogoda. Niedziela gwałtownym początkiem zmian w pogodzie

W niedzielę po południu na zachodzie kraju (w pasie od Zachodniopomorskiego przez Lubuskie po Dolny Śląsk) pojawią się gwałtowne burze z intensywniejszym deszczem (do 20-30 l wody/m2) i porywistym wiatrem (do 80-90 km/h), a nawet lokalnymi opadami gradu.

dv1rqp2

W nocy z niedzieli na poniedziałek burze wygasną, ale intensywne opady deszczu pojawią się na północnym zachodzie kraju. W poniedziałek najwięcej, bo do 15-20 litrów spadnie w pasie po przekątnej kraju (od północnego wschodu po południowy zachód i południe) z tym, że w Beskidach wysokość opadu może osiągnąć nawet 25-30 mm.

Pogoda. Początek tygodnia z intensywnymi opadami

We wtorek front wraz z intensywnymi opadami przesunie się na wschód. Na północnym wschodzie spadnie do 15-20 l wody/m2, w tym głównie na Podlasiu i wschodzie Mazowsza.

W poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek najintensywniej popada w Beskidach i na Podbeskidziu. Może tam spaść do 50-60 l wody /m2. Taka wysokość opadu może spowodować lokalne zalania i podtopienia oraz doprowadzić do wystąpienia górskich potoków z koryt.

dv1rqp2

Nadchodzi globalna powódź. Polska nie jest bezpieczna

Pogoda. Temperatura będzie rosła z każdym dniem

Wraz z frontem z północnego zachodu napływać zacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie, które obejmować będzie coraz większy obszar kraju. W wielu miejscach temperatura spadnie nawet o 10 stopni. W poniedziałek na południu termometry wskażą zaledwie 17–18 stopni.

dv1rqp2

Jednak już w środę chłodny front opuści obszar Polski, a od zachodu ponownie rozbuduje się klin wyżowy związany z Wyżem Azorskim. Druga połowa tygodnia za sprawą klina wyżowego zapowiada się pogodna i słoneczna.

W środę słupek rtęci wskaże od 23 do 25 stopni. Od piątku odnotujemy od 27 stopni na wschodzie do 30 na zachodzie kraju. Natomiast w weekend pojawią się upały. W niedziele na zachodzie kraju temperatura może dobić nawet do 33 kresek w cieniu.

Pogoda. Jak będzie nad morzem i w górach?

Do wtorku zarówno w górach, jak i nad morzem musimy liczyć się z przewagą chmur i opadami deszczu. Mogą pojawić się również burze. Będzie chłodniej, około 17-18 stopni, a we wtorek na Podhalu zaledwie 10-12 stopni.

dv1rqp2

Od środy nad morzem będzie zdecydowanie pogodniej i z każdym dniem coraz cieplej. Od 22 stopni w środę do 28-30 w weekend. Również w górach od środy zrobi się przeważnie cieplej i pogodniej. Chmury z opadami deszczu i burzami mogą pojawić się w Tatrach i w Bieszczadach, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. W Sudetach opady spodziewane są dopiero w niedzielę.

Temperatury od 19-22 stopni w środę do 25-27 stopni w weekend. Na wysokość 1500 metrów do czwartku temperatura osiągała będzie od 11 do 14 stopni, jednak już od piątku wzrośnie do 16–17 kreski.

Opracował Grzegorz Krawczyński, wrocławskie biuro prognoz "Cumulus Wojciech Majik".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dv1rqp2

Podziel się opinią

Share

dv1rqp2

dv1rqp2