Trwa ładowanie...
dpi8057

Pogoda. Piątek przyniesie opady śniegu oraz niewykluczone burze

Pogoda nad Polską uległa zmianie. Do naszego kraju dotarła zimna masa powietrza arktycznego morskiego, która spływa z kierunków północno-zachodnich. W ciągu dnia możliwe będą lokalne opady deszczu ze śniegiem i śniegu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda na dziś. Temperatura nie przekroczy 10 st. C
Pogoda na dziś. Temperatura nie przekroczy 10 st. C (modellzentrale.de)
dpi8057

Opady to jednak nie wszystko. Pojawi się dodatkowo nieznaczna szansa na wystąpienie lokalnych wyładowań. W całym kraju odczujemy spadek temperatur i choć wciąż będą one na plusie, to wiatr w ciągu dnia spotęguje odczucie chłodu.

Obszar Polski znajduje się aktualnie w strefie wzmożonej cyrkulacji powietrza z kierunków północno-zachodnich i częściowo północnych, skąd spływa do nas masa powietrza arktycznego morskiego. Pogoda w takim wariancie jest możliwa dzięki interakcji dwóch ośrodków barycznych.

W pierwszym przypadku mówimy o wyżu rozciągającym się od Morza Północnego w kierunku Morza Norweskiego aż po regiony północnego kręgu polarnego. Z drugiej strony nad Skandynawią znajdować będzie się niż o nazwie "ex-ETA", który nawiązuje do byłego huraganu Eta, jaki przechodził na początku miesiąca przez Amerykę Centralną. W takiej konfiguracji wymuszone jest zaciąganie chłodnego powietrza z północy na południe, przez co trafiło ono minionej nocy za frontem chłodnym do naszego kraju.

Pogoda. Zimna masa powietrza nad Polską windy.com
Pogoda. Zimna masa powietrza nad Polską (windy.com)

Pogoda. Opady śniegu na nizinach

W ciągu dnia największa szansa na opady śniegu występować będzie w pasie województw: zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Opady będą występowały na trasie izolowanych komórek i nieco większych pasm. Największe szanse prognozowane są w pierwszej części dnia. Opady będą krótkotrwałe, ale mogą być intensywne, co spowoduje, że miejscami krajobrazy się zabielą. Nie przewiduje się dużych przyrostów pokrywy. Maksymalnie chwilowa warstwa śniegu osiągnąć może 2-2,5 cm.

dpi8057

Po południu lokalne komórki wciąż mogą pojawiać się w pasie wymienionych wyżej województw, ale już jako mocno odosobnione przypadki. Przelotne opady śniegu prognozowane są w drugiej części dnia także od Małopolski po Podkarpacie w regionach południowych bliżej gór. Najbardziej stabilna pogoda wystąpi od zachodu przez centrum po wschód.

Pogoda. Możliwe lokalne burze w zimnej masie powietrza

Na trasie komórek w północnej Polsce mogą zdarzyć się incydentalne przypadki pojedynczych wyładowań doziemnych. Szansa na taki scenariusz jest jednak mała. Pojedyncze burze najbardziej prawdopodobne będą wzdłuż wybrzeża i nieco bardziej w głąb województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Temperatury w ciągu dnia osiągną 4-5 stopni Celsjusza, a więc spadły śnieg poza regionami podgórskimi i górskimi będzie miał małe szanse, by się utrzymać.

W perspektywie nadchodzących dni nic jednak nie zwiastuje, byśmy szykowali się na zimowe warunki. Opady śniegu mogą pojawić się jeszcze w sobotę na północnym wschodzie, ale na ogół szybko wrócimy do wariantu stabilnej, jesiennej pogody.

Paweł Kyc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpi8057

Podziel się opinią

Share
dpi8057
dpi8057