Trwa ładowanie...
d3he8bs
wrocławskie biuro prognoz Cumulus
pogoda

Pogoda. Ostrzeżenie: będzie grzmiało i lało

Pogoda. Największego upału nawet z temperaturą do 34-35 kreski należy się spodziewać w okolicach Szczecina i Piły oraz w pasie od Gubina i Słubic po Gorzów. Po południu bacznie obserwujmy niebo, pojawią się na nim chmury burzowe. IMGW wydało ostrzeżenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Ostrzeżenie. Upały i burze
Pogoda. Ostrzeżenie. Upały i burze (Flickr)
d3he8bs

W związku z oddziaływaniem rozległego układu wyżowego o nazwie Detlef, którego centrum znad państw bałtyckich przemieszczać się będzie nad zachodnią Rosję i napływem ze wschodu upalnego powietrza kontynentalnego w całym kraju należy oczekiwać bardzo wysokich temperatur od 28-30 st. C na wschodzie do 31-34 na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Największego upału nawet z temperaturą do 34-35 kreski należy się spodziewać w okolicach Szczecina i Piły oraz w pasie od Gubina i Słubic po Gorzów.

Uwaga, powyższe wartości temperatury to temperatura w cieniu, zatem pamiętajmy, że w pełnym słońcu temperatura będzie znacznie wyższa i prawie w całym kraju spokojnie przekroczy 40. kreskę, a w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim dobić może nawet do 50 stopni. Przy tak wysokiej temperaturze nie zapominajmy o butelce z wodą, ograniczmy do minimum przebywanie na pełnym słońcu, nośmy nakrycia głowy oraz unikajmy wysiłku fizycznego.

d3he8bs

Sprawdź pogodę w swoim regionie na pogoda.wp.pl

Pogoda. Burze z krótkotrwałymi opadami

Dodatkowo, po południu bacznie obserwujmy niebo. W pasie północnym (od Zachodniopomorskiego i północy Lubuskiego po Podlasie) oraz w województwie mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim, a także w górach (w Sudetach, w Beskidach i w Tatrach), w mocno nagrzanym powietrzu gdzieniegdzie, punktowo mogą pojawić się pojedyncze, bardziej wypiętrzone chmury kłębiaste cumulonimbus. Towarzyszyć im będą burze z krótkotrwałymi, ale intensywnymi przelotnymi opadami deszczu (do 20 l wody/m2) oraz porywistym wiatrem (do 80-90 km/h).

Przed burzami z gradem ostrzega też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty obowiązują na terenie niemal całego kraju.

Zobacz wideo: Burza nad Warszawą. Piękny i niszczycielski widok

Uwaga: przy tak wysokiej temperaturze nie wyklucza się również, że chmurom burzowym towarzyszyć mogą pojedyncze trąby powietrzne.

Dariusz Kubacki, wrocławskie biuro prognoz Cumuls

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3he8bs

Podziel się opinią

Share
d3he8bs
d3he8bs