Trwa ładowanie...
d1rr179

Pogoda. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i burzami z gradem. RCB wydało alert

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało we wtorek SMS-y ostrzegające przed silnymi porywami wiatru oraz burzami z gradem. Wyładowania atmosferyczne pojawią się po południu w pasie od północno-wschodniej po południowo-zachodnią Polskę, a wieczorem i nocy dotrą nad wschodnią i południową część kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IMGW, RCB oraz Cumulus ostrzegają przed porywistym gradem, burzami oraz gradem
IMGW, RCB oraz Cumulus ostrzegają przed porywistym gradem, burzami oraz gradem (Ventusky.com)
d1rr179

"Uwaga! Dziś (28.07) oraz w nocy silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - czytamy w SMS-ach rozesłanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Przed burzami na terenie Polski ostrzega także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał "żółte" ostrzeżenie dla dużej części kraju. "Dziś największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie na obszarze od wschodniego Pomorza po Opolszczyznę (...). Z burzami związane będą opady deszczu do 20 mm, lokalnie 30 mm, porywy wiatru do 80-85 km/h oraz grad" - przekazano w komunikacie.

Jak informuje Ireneusz Dąbrowski z wrocławskiego Cumulusa, przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się uaktywniający się chłodny front atmosferyczny. W związku z tym, już po południu w pasie po przekątnej kraju, od północno-wschodniej po południowo-zachodnią Polskę (od woj. pomorskiego, Warmii, Mazur i Podlasia przez Kujawy, Mazowsze i woj. łódzkie po Wielkopolskę i Dolny Śląsk) przejdą burze.

d1rr179

Zobacz też: Warszawa wydzielona z Mazowsza? "To bardzo głupi pomysł"

Wieczorem i w nocy także w pasie wschodniej i południowej Polski (od Mazur i Podlasia przez wschodnie i południowe Mazowsze, woj. lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie oraz po Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę) spodziewane są dość gwałtowne burze, z intensywnym, chwilami ulewnym deszczem, porywistym wiatrem do 80-90 km/h, a nawet z opadami gradu.

Podczas burz spadnie między 20 a 30 litrów, a miejscami nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Towarzyszący burzom krótkotrwały, intensywny, a chwilami nawet ulewny deszcz powodował będzie lokalne zalania i podtopienia, natomiast porywisty wiatr może łamać konary i drzewa, uszkadzać dachy i zrywać linie energetyczne.

d1rr179

W drugiej części nocy burze będą już stopniowo słabnąć, ale nadal we wschodniej i południowej Polsce może jeszcze miejscami mocniej popadać i powiać porywisty wiatr do 60-70 km/h.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rr179

Podziel się opinią

Share

d1rr179

d1rr179