Trwa ładowanie...

Pogoda. Od połowy tygodnia burzowo, ale nadal ciepło, na zachodzie w słońcu ponad 30 stopni

Do wtorku na wschodzie kraju na aurę wpływać będzie niż znad pogranicza Rosji i Ukrainy. Natomiast nad zachodnią i środkową Polskę klinem wbije się wyż atlantycki. Zatem do wtorku nadal prawie w całym kraju będziemy mogli cieszyć się ładną, słoneczną aurą.

Share
Ciepłe masy powietrza zebrały się nad EuropąCiepłe masy powietrza zebrały się nad Europą
d10lmij

Tylko na wschodzie (od Mazur i Podlasia po Podkarpacie), a we wtorek także na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie popołudniami na pogodnym niebie pojawią się pojedyncze, wypiętrzone chmury kłębiaste, z których gdzieniegdzie popada przelotny deszcz, a nawet może niegroźnie zagrzmieć.

Pogoda. Od środy do soboty burzowo

W środę do niżu rosyjskiego dołączy nowo powstały ośrodek niżowy znad Półwyspu Apenińskiego, razem zewrą siły i klin wyżu atlantyckiego odepchną nad Skandynawię. Takie przeszeregowanie ośrodków barycznych sprawi, że nad obszarem Polski dojdzie do mieszania się dwóch mas powietrza.

Suche kontynentalno-zwrotnikowe powietrze zderzy się z wilgotnym powietrzem śródziemnomorskim. Stąd w tym ciepłym i wilgotnym powietrzu wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dnia zaczną wypiętrzać się chmury kłębiaste, które popołudniami niosły będą z sobą burze i opady przelotne deszczu.

d10lmij

Na ogół burze będą o natężeniu słabym lub umiarkowanym i o ile w środę (na początku cyklu burzowego) obejmą tylko południe i centrum, o tyle od czwartku do soboty pojawiać będą się już w całym kraju. Wprawdzie burze będą słabe lub umiarkowane, ale pomimo to uważajmy w czwartek, bo tego dnia na południu i w centrum burze będą gwałtowne, z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (możliwy grad), a na czele chmur burzowych może pojawiać się niebezpieczny szkwał burzowy.

Zatem uważajmy, bo te krótkotrwałe, ale ekstremalne zjawiska, które w czwartek pojawią się na południu i w centrum mogą powodować lokalne zalania i podtopienia, a szkwał burzowy może łamać drzewa oraz zrywać dachy i linie energetyczne.

Pogoda. W niedzielę wyż i poprawa pogody

W nocy z soboty na niedziele nastąpi kolejna przebudowa pola barycznego. Tym razem ośrodki niżowe znad Rosji i Półwyspu Apenińskiego osłabną, a nad Polskę nasunie się pogodny wyż znad Morza Północnego. Przebudowa pola barycznego sprawi, że w niedzielę dmuchnie nieco chłodniejszym powietrzem atlantyckim, atmosfera uspokoi się i w całym kraju będziemy mogli liczyć na ładną słoneczną aurę bez popołudniowych zjawisk konwekcyjnych, czyli bez burz i bez opadów.

Pogoda. Do soboty z gruzińskim i śródziemnomorskim ciepłem, dopiero w niedzielę dmuchnie atlantyckim chłodem.

Napływające z południowego wschodu gruzińskie, a od środy także śródziemnomorskie ciepło sprawi, że przez cały tydzień będziemy mogli liczyć na przyjemne, letnie temperatury. Stad w tygodniu na termometrach zobaczymy od 22-23 stopni na wschodzie do 25-26 na zachodzie, z tym, że w słońcu temperatura na wschodzie dobijać będzie do 28 stopni, a na zachodzie przekraczać 30 kreskę. Ciepłe będą również poranki, bo na przeważającym obszarze kraju temperatura wahać się będzie od 13 do 15 stopni. Dopiero w niedzielę, kiedy nasunie się na nas wyż znad Morza Północnego, to zmieni się cyrkulacja i z zachodu dmuchnie chłodniejszym powietrzem atlantyckim. Zatem w niedziel ochłodzi się i temperatura spadnie do przedziału 18-20 stopni.

d10lmij

Prognozę pogody przygotował Ireneusz Dąbrowski.

Nowa pogoda długoterminowa. Jakie będzie lato? IMGW ostrzega: "niebezpieczne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d10lmij
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10lmij
d10lmij