Trwa ładowanie...
d47742y

Pogoda. Nadciąga dynamiczne ochłodzenie z opadami śniegu

Nad naszym krajem przemieszczają się stosunkowo ciepłe masy powietrza, dające w ciągu dnia przyjemne temperatury pomimo późnej jesieni. Prognozy numeryczne są jednak bardzo stabilne i wskazują, że jeszcze w tym tygodniu nastąpi duże ochłodzenie w związku z pierwszym, tak wyraźnym spływem powietrza o cechach arktycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Przed weekendem początek spływu zimnego powietrza nad Polskę
Pogoda. Przed weekendem początek spływu zimnego powietrza nad Polskę (windy.com)
d47742y

W najbliższych dwóch dniach warto obserwować ewolucję ośrodka niżowego, który w trakcie środy znajdować będzie się nad Wyspami Brytyjskimi. Ośrodek ten będzie pozostałością po burzy tropikalnej Theta, która powstała tydzień temu nad Oceanem Atlantyckim. Układ ten będzie migrował dalej w kierunku północno-wschodnim nad Skandynawię, ulegając stopniowemu rozrastaniu. Układ ten będzie miał kluczowe znaczenie w zmianie pogody, jaka będzie miała miejsce pod koniec bieżącego tygodnia.

Pogoda. Była burza tropikalna „Theta” nad Europą windy.com
Pogoda. Była burza tropikalna „Theta” nad Europą (windy.com)

W czwartek ośrodek niżowy znajdzie się już nad Skandynawią ze znacznym spadkiem ciśnienia i w pełni wykształconym systemem aktywnych frontów atmosferycznych. Niż będzie ściągał zimne powietrze o cechach arktycznych (prawdopodobnie arktycznych morskich) z szerokości geograficznych północnego kręgu polarnego. Zdecydowanie sprzyjającym czynnikiem ku spływowi zimnej masy powietrza, będzie wędrujący nad Atlantykiem wąski klin wyżowy, tworząc ostatecznie tzw. korytarz.

Pogoda. Przed weekendem początek spływu zimnego powietrza nad Polskę windy.com
Pogoda. Przed weekendem początek spływu zimnego powietrza nad Polskę (windy.com)

Zimna masa powietrza zacznie wkraczać za chłodnym frontem w nocy z czwartku na piątek. Do piątkowego poranka arktyczna masa obejmie już obszar całego kraju, ale także teren Niemiec, Czech i Słowacji. Sektor chłodu pozostanie z nami także przez sobotę, ale już podczas niedzieli zostanie zastąpiony nieco cieplejszym pochodzenia polarnego morskiego znad zachodniej Europy.

d47742y

Pogoda. Możliwe intensywne opady śniegu na nizinach

Kulminacyjnym momentem zimnego okresu będzie piątkowe popołudnie i wieczór. Opady śniegu prognozowane są zwłaszcza na północy kraju z potencjalnie największą kumulacją w województwie pomorskim. Tutaj prognozy numeryczne wskazują na możliwe przechodzenie licznych stref z intensywnymi, ale krótkotrwałymi śnieżycami. Niewykluczone mogą być nawet pojedyncze wyładowania (scenariusz mało prawdopodobny). Opady śniegu jak i deszczu ze śniegiem wystąpić mogą także w województwie zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Temperatury za dnia spadną do około 5 stopni Celsjusza. Przyrosty pokrywy będą więc tylko chwilowe. Nocą z piątku na sobotę nad większością kraju chwycą przymrozki. W sobotni poranek tym razem słabe i lokalne opady śniegu pojawić się mogą w Małopolsce na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Paweł Kyc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47742y

Podziel się opinią

Share
d47742y
d47742y