Trwa ładowanie...

Pogoda. Nad Polską rozleje się afrykański żar

Po wyjątkowo zimnym maju czerwiec przynosi zupełnie inną rzeczywistość w pogodzie. Od początku miesiąca notujemy wysokie wartości na termometrach. Już niemal pewne jest, że w przyszłym tygodniu czeka nas pierwsza ogólnokrajowa fala upałów. Termometry w cieniu wskażą nawet 33-34 st. C.

Share
Pogoda zaskoczy. Na Polskę wyleje się afrykański żar
Pogoda zaskoczy. Na Polskę wyleje się afrykański żar
d4grm09

W ciągu najbliższych kilku dni nad Europą dojdzie do istotnej przebudowy pola barycznego. Nad Islandią i Grenlandią przeważają głębokie układy niżowe, które mają duży problem z przedostaniem się nad Europę. Słonecznej pogody wciąż strzegą układy wyżowe od Rosji, Estonii, Łotwy przez całą Europę Środkową aż po Półwysep Iberyjski. 

Co ciekawe, w weekend obszary niskiego ciśnienia znad Atlantyku dotrą nad Skandynawię. Tym samym w Polsce zacznie się napływ gorących zwrotnikowych mas powietrza z Afryki. Bliskość wyżu sprawi, że w całym kraju będzie na ogół pogodnie i sucho.

d4grm09

Pogoda. Pozostajemy w ciepłych masach powietrza polarnomorskiego

Do końca tego tygodnia nad Polską przeważnie sporo pogodnego nieba. W napływającej ciepłej masie polarnomorskiego powietrza spodziewać można się maksymalnie 24-26 st. C.

Nowa pogoda długoterminowa. Jakie będzie lato? IMGW ostrzega: "niebezpieczne"

W weekend miejscami na północy i na wschodzie kraju zachmurzenie będzie wzrastać do dużego. Chwilami może popadać słaby deszcz. Opadów nie będzie zbyt wiele również w przyszłym tygodniu, ale szansa na opady pochodzenia burzowego wzrośnie w jego drugiej połowie.

d4grm09

Pogoda. Zwrotnikowe powietrze z Afryki przyniesie piekielny żar

Od środy 16 czerwca co najmniej na 4-5 dni nad Polską otworzą się bramy do napływu gorących mas powietrza z Afryki. Przed nami zatem kilkudniowa fala upałów o zasięgu krajowym. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 29 st. C na wybrzeżu, Mazurach, Podlasiu, Warmii, 30-32 st. C na Mazowszu, Lubelszczyźnie, do 33-34 st. C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce. 

Upał zakończą groźne nawałnice, które pojawią się w kolejny weekend. Chmury burzowe będzie charakteryzować dobrze rozwinięta linia szkwałowa występująca na froncie chłodnym. Struktury burzowe będą generować opady do 40-60 litrów wody na metr kwadratowy.

Tomasz Leszczyński, autor bloga Pogoda w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4grm09

Podziel się opinią

Share
d4grm09
d4grm09