Trwa ładowanie...
dpi8057

Pogoda na weekend. Możliwe burze i opady śniegu

Na nudę w pogodzie na pewno nie będziemy mogli narzekać. Nadchodzące dni przyniosą zdecydowany spadek temperatur i pierwsze w tym roku opady śniegu i krupy śnieżnej na nizinach. Niewykluczone są również lokalne burze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Czeka nas spory spadek temperatur
Pogoda. Czeka nas spory spadek temperatur (modellzentrale.de)
dpi8057

Polska znajduje się pomiędzy oddziaływaniem rozległego wału wysokiego ciśnienia znad Europy Wschodniej i Środkowej a wkraczającą z północy kontynentu europejskiego zatoką niżową oraz strefami chłodnych frontów atmosferycznych. Do naszego kraju z północno-zachodniej Europy zaczyna szerokim strumieniem postępować spływ chłodnej, arktycznej o cechach morskich masy powietrza, która objawi się przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i mokrego śniegu. W kolejnych dniach nad Europą obserwowana będzie ponowna rozbudowa układu wyżowego znad zachodniej części Starego Kontynentu.

Pogoda w czwartek

Czwartek od rana na przeważającym obszarze kraju przyniesie pogodną i słoneczną aurę z małym oraz umiarkowanym zachmurzeniem. Od regionów północnych i zachodnich będzie obserwowany wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego za sprawą nasuwających się stref chłodnych frontów atmosferycznych, które dodatkowo przyniosą słabe oraz umiarkowane opady deszczu. W ciągu dnia i w godzinach nocnych strefy frontowe będą przemieszczać się z zachodu na wschód Polski.

dpi8057

Temperatura maksymalna powietrza, w strumieniu jeszcze ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, będzie oscylować w granicach 8-15 st. C. Najchłodniejsza aura prognozowana jest w województwach południowych. Wiatr będzie wiać umiarkowanie, w porywach silnie, z prędkością do 50-85 km/h, z południowego zachodu, zachodu oraz północnego zachodu. Najsilniejszy wiatr spodziewany jest w drugiej części dnia na samej północy, kiedy jednocześnie do Polski zacznie wkraczać wyraźnie chłodniejsze, arktyczne powietrze.

Strajk Kobiet w Warszawie. Marta Lempart ostro o TVP

Pogoda w piątek

Piątek, po rześkim poranku, przyniesie na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami narastające do dużego, miejscami całkowitego. Spodziewane jest występowanie przelotnych opadów deszczu, punktowo deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej oraz mokrego śniegu, z największą ilością chmur kłębiasto-deszczowych (możliwe burze) w pasie województw północnych.

dpi8057

Temperatura maksymalna powietrza wyniesie od 1-2 st. C na samych krańcach południowych do 7 st. C wzdłuż gmin nadmorskich. W głębi kraju jej wartości maksymalne będą oscylować w granicach 3-5 st. C. Wiatr będzie wiać umiarkowanie, w porywach do 40-50 km/h, z kierunków zachodnich. Noc z piątku na sobotę w wielu miejscach kraju przyniesie kilkustopniowe przymrozki, miejscami z lokalnymi oblodzeniami oraz marznącą wilgocią.

Pogoda w sobotę

Pierwszego dnia weekendu prognozowane jest przeważnie zachmurzenie umiarkowane, duże i całkowite, miejscami zmniejszające się do małego. Zarówno w centrum, na wschodzie, południowym wschodzie, jak i w regionach północno-zachodnich oraz północnych spodziewane są przelotne opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. W drugiej części dnia najwięcej wilgoci z całkowitym zachmurzeniem oraz słabymi opadami deszczu prognozowanych jest w pasie północnym, gdzie nasunie się ciepły wycinek frontu atmosferycznego.

Temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach 0-6 st. C. Najchłodniejsza aura ponownie wystąpi na terenach podgórskich Małopolski, z kolei najcieplejsza w rejonach południowo-zachodnich oraz nad samym morzem. W głębi Polski wartości temperatury maksymalnej będą oscylować w granicach przeważnie 4-5 st. C. Wiatr będzie wiać umiarkowanie, na północnym zachodzie i północy w porywach dość silnie, o prędkości do 50-60 km/h, z południowego zachodu. Słaba prędkość wiatru spodziewana jest na samym południu i południowym wschodzie.

Autorem prognozy jest Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY SP. z o.o.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpi8057

Podziel się opinią

Share
dpi8057
dpi8057