Trwa ładowanie...
d4ii9bq

Pogoda na weekend. Temperatura poleci w dół

Pogoda. Za sprawą wyżu znad Europy Zachodniej, do poniedziałku prawie w całym kraju będzie pogodnie i w miarę słonecznie. O ile czwartek i piątek pozostaniemy jeszcze w umiarkowanie ciepłym powietrzu polarno-morskim, o tyle już od soboty dotrze do nas chłodne arktyczne powietrze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Weekend zdominuje arktycznych chłód i silniejszy wiatr
Pogoda. Weekend zdominuje arktycznych chłód i silniejszy wiatr (PAP)
d4ii9bq

W ostatnich dniach mocno dał się nam we znaki głęboki ośrodek niżowy o nazwie Gizela, który przyniósł obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Jednak już w czwartek pochmurna i deszczowa Gizela odsunie się nad Białoruś, a nad naszymi głowami zacznie rozbudowywać się klin wyżu atlantyckiego z centrum nad północnym Atlantykiem.

Zatem w czwartek i w piątek, jak informuje nas Robert Wójcik z wrocławskiego Cumulusa, prawie w całym kraju możemy liczyć na poprawę pogody i sporo pogodnego nieba. Jedynie w czwartek na zachodzie, a w piątek w paśmie gór i przedgórza pogoda trochę pokaprysi i tutaj od czasu do czasu pokropi słaby deszcz.

Pogoda. Najbliższe dwa dni jeszcze z temperaturą powyżej 10 stopni

Wycofanie się Gizeli nad Białoruś, a następnie nad Rosję i rozwój klina wyżu atlantyckiego sprawią, że w czwartek i w piątek z północnego wschodu napływać będzie do nas umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zatem, jak zapewnia nas Robert Wójcik, temperatura w całym kraju jeszcze utrzyma się na przyzwoitym, jesiennym poziomie, bo w przedziale od 10 do 13 stopni. Z tym że trzynastka pojawiać będzie się głównie na zachodzie, a wschodnia Polska będzie musiała się zadowolić wskazaniem z okolic 10. kreski.

d4ii9bq

"Przez 10 dni nie widziałem rodziny". Poseł uważa, że nie ma podstaw prawnych, by nosić maseczki

Z piątku na sobotę zacznie następować powolna przebudowa pola barycznego. Pogodny ośrodek wyżowy znad północnego Atlantyku obierze kurs na południowy zachód i, wędrując przez Wyspy Brytyjskie, w niedzielę dotrze nad Europe Zachodnią. Zbliżenie się do nas pogodnego wyżu sprawi, że podczas weekendu nadal cieszyć się będziemy ładną, słoneczną aurą, a słaby deszczyk tym razem może pokropić w sobotę tylko na południowym wschodzie, a w niedzielę na północy.

Pogoda. Podczas weekendu zaleje nas arktyczny chłód

Wraz z wędrówką wyżu zmianie ulegać będzie kierunek i źródło napływających mas powietrza. Dotychczasowe polarno-morskie, umiarkowane ciepło zostanie zastąpione spływającym z północy arktycznym chłodem.

d4ii9bq

Dlatego, jak prognozuje synoptyk Cumulusa, podczas weekendu temperatura poleci w dół. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, pomimo sporej ilości słońca temperatura w całym kraju spadnie poniżej 10. kreski, wahając się w okolicach 7 stopni na wschodzie i na południu, i dobijając do 10. kreski na północnym zachodzie.

Dodatkowo w niedziele zagęści się pole baryczne (wzrośnie gradient baryczny) pomiędzy napierającym wyżem znad zachodniej Europy a blokującym go niżem znad Rosji. W wyniku wzrostu gradientu barycznego w całym kraju powieje nieco silniejszy wiatr. Niedzielne porywy wprawdzie dochodzić będą tylko do 40-50 km/h, ale przy temperaturze powietrza poniżej 10 stopni znacznie obniżać będą temperaturę odczuwalną.

Pogoda. Poniedziałek jeszcze pogody, ale chłodny. Od wtorku zmiana

W poniedziałek pozostaniemy pod wpływem wyżu, zatem pogoda będzie nam sprzyjać, ale w całym kraju nadal chłodno, bo od 7-8 st. C na wschodzie do 9-10 st. C na zachodzie kraju. Jednak już od wtorku sytuacja baryczna zmieni się.

d4ii9bq

Pogodą nad obszarem polski zaczną rządzić ośrodki niżowe, które przyniosą więcej chmur i opady deszczu. Wraz z przebudową pola barycznego odcięty zostanie północny, arktyczny chłód, bo z zachodu i południowego zachodu zacznie płynąć szerokim strumieniem łagodniejsze atlantyckie powietrze. Zatem od wtorku temperatura podskoczy o kilka kresek i oscylować będzie w okolicach 10 stopni, dobijając do 12 przy pogodnym niebie i spadając nieco poniżej (do 8-10 stopni) pod chmurami i przy opadach.

Prognozę pogody przygotował Robert Wójcik

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ii9bq

Podziel się opinią

Share
d4ii9bq
d4ii9bq