Trwa ładowanie...

Pogoda na piątek. Opady ciężkiego i mokrego śniegu nad Polską. Ostrzeżenie IMGW

W przeddzień weekendu przez nasz kraj przetoczą się wielkoskalowe opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Na wielu drogach warunki wyraźnie ulegną pogorszeniu.

Share
Opady ciężkiego i mokrego śniegu nad Polską. Ostrzeżenie IMGW
Opady ciężkiego i mokrego śniegu nad Polską. Ostrzeżenie IMGW Źródło: Pixabay
d2hd4p0

W piątek obszar Polski dostanie się pod wpływ układu niskiego ciśnienia o nazwie Yilmaz, który dotrze do nas znad obszaru Morza Śródziemnego. Centrum niżu przemieszczać będzie się przez region południowo-wschodniej Polski. Jednocześnie do Polski spływać będzie zimna masa powietrza, która wypierając fragmenty cieplejsze, przyczyni się do występowania opadów mokrego śniegu.

Najwięcej opadów śniegu w pasie od południa, przez centrum, po północny wschód

Strefa opadów układu niżowego zacznie wkraczać do naszego kraju w drugiej części dnia, począwszy od województw południowych i południowo wschodnich. Śnieg zacznie padać zwłaszcza w pasie od województwa małopolskiego (zachodnia część), przez województwo śląskie, po województwo opolskie. Wraz z nastaniem wieczora opady te zaczną rozszerzać się w kierunku północno-wschodnim, obejmując także ziemię świętokrzyską i łódzką. Początkowo jednak w tych obszarach występować mogą najpierw opady deszczu i deszczu ze śniegiem, podobnie jak na linii od Mazowsza, przez Lubelszczyznę, po Podkarpacie.

d2hd4p0

Alert pierwszego stopnia dla 9 województw

Późnym wieczorem i nocą z piątku na sobotę śnieg pojawi się także w województwie mazowieckim, zwłaszcza w części południowej. Późną nocą strefa zacznie oddziaływać do samego sobotniego poranka nad terenami Podlasia. Na Podkarpaciu i większości Lubelszczyzny wystąpią głównie opady deszczu.

IMGW wystosował w związku z tym alert pierwszego stopnia dla 9 województw obejmujących obszar południa, wschodu i północnego wschodu kraju.

Do sobotniego poranka pokrywa śnieżna może wahać się w przedziale 3-7 cm, a lokalnie zwiększyć się nawet do okolic 10 cm. Śnieg będzie bardzo mokry i ciężki, stwarzając ryzyko łamania się gałęzi oraz uszkodzeń sieci trakcyjnych.

Paweł Kyc

Zima coraz bliżej? Prognoza pogody na weekend

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2hd4p0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hd4p0
d2hd4p0