Trwa ładowanie...
d2l1wai

Pogoda na nadchodzący tydzień

Pogoda w kolejnym tygodniu września przyniesie wyjątkowo wysokie temperatury, które będą wyraźnym odchyleniem względem normy wieloletniej - anomalia temperatury powietrza w środku zbliżającego się tygodnia może osiągnąć nawet +12 stopni Celsjusza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda szykuje nam prawdziwe spektakle przy zachodzie słońca
Pogoda szykuje nam prawdziwe spektakle przy zachodzie słońca (PAP)
d2l1wai

Zapowiadane odchylenie od temperaturowej normy świadczyć będzie o wyjątkowo ciepłym, jak na wrzesień, okresie pogodowym. Ciepło nie pozostanie z nami jednak przez cały tydzień. Początek wyraźniejszych zmian przypadnie od czwartku, kiedy cyrkulacja powietrza zacznie raptownie zmieniać się na północną/północno wschodnią, zwiastując nam ochłodzenie.

Pogoda. Podmuch gorąca z południa Europy

Wysokie temperatury nad Polską spodziewane są szczególnie w okresie poniedziałek - środa, w wyniku obecności silnego wyżu barycznego w postaci tzw. układu omega, który będzie stopniowo odsuwał się znad Europy centralnej, w kierunku jej wschodniej części. Wyż transportować będzie nad znaczną część kontynentu suchą i bardzo ciepłą masę powietrza. Jej główny strumień przemieści się także przez terytorium naszego kraju.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na poniedziałek - bezpośrednia obecność centrum wyżowego nad Polską. windy.com
Prognoza ciśnienia atmosferycznego na poniedziałek - bezpośrednia obecność centrum wyżowego nad Polską. (windy.com)

Początek tygodnia zapowiada się bardzo ciepło, zaś w niektórych regionach kraju wręcz gorąco. W poniedziałek na południowym zachodzie w obszarze województw dolnośląskiego i lubuskiego temperatury osiągać będą 27-29 stopni Celsjusza, zaś lokalnie możliwe będzie nawet 30 stopni! Ciepło będzie także w pozostałych regionach południowych oraz w centrum (25-27 stopni), zaś średnia dla całego kraju może osiągnąć nawet 24 stopnie. Więcej chmur w ciągu dnia wystąpi na północnym wschodzie Polski głównie w regionach województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

d2l1wai

Zobacz, jak żeruje dziki zwierz. Nagranie z Bieszczad

Jeszcze goręcej zapowiada się wtorek. Ponownie najwyższe notowania temperatur prognozowane są dla południowego zachodu, z jeszcze większą szansą na pojawienie się lokalnych temperatur na poziomie 30-30,5 stopni Celsjusza. W skali całego kraju średnia poszybuje już do 25 stopni. W porównaniu z poniedziałkiem będziemy mieli niebo wolne od chmur średnich i niskich. Pojawią się natomiast malownicze chmury typu wysokiego, które przy zachodzie słońca rozpalą się do czerwoności i mogą dać wspaniały spektakl do fotografowania.

Prognoza temperatury powietrza na wtorek meteomodel.pl
Prognoza temperatury powietrza na wtorek (meteomodel.pl)

Pogoda. Ochłodzenie przed weekendem

Sielanka pogodowa potrwa jeszcze w środę, cechując się wysokimi temperaturami i minimalnym zachmurzeniem. Od czwartku rozpocznie się wyraźniejsza zmiana cyrkulacji powietrza. O ile jeszcze w czwartek ciepły sektor pozostanie nad Polską i wciąż możemy liczyć na wysokie temperatury (poza północną Polską), tak popołudnie zapowiada się już z opadami deszczu i lokalnymi burzami w środkowo-południowej i południowo-wschodniej części kraju. Po przejściu frontu w piątek temperatury spadną średnio do 17 stopni, zaś w sobotę do około 15. Być może nieco cieplej zrobi się w niedzielę w południowej części kraju - do około 22 kresek.

Zmiana sytuacji synoptycznej w piątek - spływ chłodu nad Polskę windy.com
Zmiana sytuacji synoptycznej w piątek - spływ chłodu nad Polskę (windy.com)

Autorem tekstu jest @meteo.rep z MeteoReporter.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2l1wai

Podziel się opinią

Share
d2l1wai
d2l1wai