Trwa ładowanie...

Pogoda. Koniec spokojnego lata. Wracają burze i upały

Wygląda na to, że obecny spokój w pogodzie nie potrwa zbyt długo. Niebawem wrócą warunki, podobne do tych, z jakimi zmagaliśmy się od początku tegorocznego lata. Nie zabraknie więc upałów, które niejednokrotnie połączone będą z gwałtownymi nawałnicami mogącymi powodować szkody materialne.

Share
Koniec sielanki. Pogoda przyniesie kolejne upały
Koniec sielanki. Pogoda przyniesie kolejne upałyŹródło: modellzentrale.de
d4i7f3z

Na razie pogodą w Europie Środkowej steruje wyż znad zachodniej części kontynentu. Sprowadza on stabilne warunki pogodowe i umiarkowane temperatury. Niedługo jednak wspomniany ośrodek wysokiego ciśnienia zacznie przemieszczać się na wschód, w rejon zachodniej Rosji. Jego miejsce zajmą niże, a to oznacza napływ gorącego, ale i wilgotnego powietrza z południa co w połączeniu z obecnością frontów atmosferycznych da idealne warunki do powstania gwałtownych burz.

Pogoda. Wszystko zacznie się w niedzielę

Początek kolejnej tego lata serii burz i nawałnic będzie miał miejsce w niedzielę. Tego dnia co prawda zjawiska nie będą jeszcze zbyt liczne, ale mogą być już gwałtowne. Lokalnych burz z ulewami i gradem spodziewamy się głównie na zachodzie i północy. Znów możliwe będą punktowe podtopienia.

d4i7f3z

W kolejnych dniach sytuacja burzowa nad Polską będzie coraz bardziej niebezpieczna. W poniedziałek zagrzmieć może wszędzie, poza wschodem, a najwięcej burz prognozujemy znów na północy i zachodzie. Zjawisk będzie więcej niż w niedzielę.

Pogoda w sierpniu poza skalą. Prognoza długoterminowa na wakacje

Najgorsze zacznie się jednak od wtorku. Tego dnia w całym kraju możliwe są liczne i gwałtowne burze połączone z ulewami do 30-50 mm/m kw., sporych rozmiarów gradem, oraz silnym wiatrem do 80-100 km/h. Zjawiska z pewnością będą powodować szkody materialne.

d4i7f3z

Co gorsza, wygląda na to, że w środę (28.07) sytuacja może być jeszcze trudniejsza. Być może przez kraj przetoczy się tego dnia naprawdę sporych rozmiarów układ burzowy niosący szereg niebezpiecznych zjawisk: od sporej ilości wyładowań, przez potężne ulewy, po bardzo silny wiatr, a nawet trąby powietrzne.

Burzom towarzyszyć będzie dość wysoka temperatura z zakresu ok. 25-30 st. C.

Paweł Albertusiak, autor bloga Meteo Małopolska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4i7f3z

Podziel się opinią

Share
d4i7f3z
d4i7f3z