Trwa ładowanie...

Pogoda. Koniec silnych burz nad Polską. Poniedziałek przyniesie więcej spokojnej aury

Po wielu dniach z silnymi burzami, podtopieniami a nawet powodziami, do Polski nadciągnęła wyraźna zmiana pogody. Przed nami niższe temperatury i odpoczynek od ekstremalnych zjawisk.

Share
Pogoda. Koniec silnych burz nad Polską. Poniedziałek przyniesie więcej spokojnej aury
Fot: pixabay.com
d126eib

W poniedziałek obszar Polski znajdzie się w obszarze rozrastającego się wyżu barycznego znad Atlantyku. Do kraju zacznie napływać chłodniejsze (w stosunku do mas z minionych dni) powietrze polarnomorskie, przynoszące spadek temperatur. Masa ta ponadto cechować będzie się równowagą stałą nad znaczną częścią kraju, co zwiastuje na ogół brak warunków do tworzenia się chmur burzowych.

Pogoda. Powrót umiarkowanych temperatur

W pierwszy dzień nowego tygodnia odetchniemy od upalnego i wilgotnego powietrza. Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego do kraju zacznie spływać chłodniejsza masa polarnomorska. W efekcie w zachodniej i północnej połowie kraju rozkład temperatur wyniesie od 21 do 24 st. Celsjusza. Cieplej będzie w centrum, na wschodzie oraz południu, gdzie w wyniku dziennego ogrzewania termometry mogą pokazać 25/26 st. Celsjusza.

d126eib

Najchłodniejszymi obszarami na nizinach będą województwa nadmorskie, a w szczególności północne gminy Pomorza zachodniego. Tutaj możliwy będzie spadek nawet do 19 st. Celsjusza.

Przywileje dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi? Rzecznik PiS odpowiada

W drugiej części dnia przewaga słonecznej pogody. Opady tylko lokalnie

Na południowo-wschodnich krańcach w strefie za frontem chłodnym, utrzyma się nieznacznie chwiejny sektor mas powietrza. W związku z tym lokalnie na wschodzie Małopolski oraz w obszarze Podkarpacia, mogą pojawić się rozproszone komórki z silniejszymi, ale punktowymi opadami deszczu. Nie można wykluczyć rozwoju 2-3 burz z intensywnymi/ulewnymi opadami, jednak siła tych burz będzie nieporównywalnie niższa względem ostatnich dni.

d126eib

Ponadto przelotne opady deszczu mogą wystąpić na Dolnym Śląsku oraz wzdłuż województw nadmorskich. W pozostałych regionach kraju generalnie przewiduje się zachmurzenie małe i umiarkowane z udziałem chmur średnich i niskich. Wiatr w ciągu dnia będzie słaby z sektora północno-zachodniego, częściowo skręcając na północny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d126eib

Podziel się opinią

Share
d126eib
d126eib