Trwa ładowanie...
pogoda
Cumulus
10-11-2020 12:31

Pogoda. Jesienny wyż to mgły, chmury i niska temperatura

W ciągu najbliższych dni Polska pozostanie w zasięgu pogodnego, bo bez opadów, ale mglistego wyżu znad Litwy i Białorusi. Będzie mglisto, a dodatkowo z unoszących się mgieł tworzyć się będą niskie chmury podinwersyjnie stratus. Z północnego wschodu i ze wschodu (w warstwie przy ziemi) napływać będą chłodne i wilgotne masy powietrza.

Pogoda. Jesienny wyż, to mgły, chmury i niska temperaturaPogoda. Jesienny wyż, to mgły, chmury i niska temperatura
d1z8jfk
d1z8jfk

Przez najbliższe dni (minimum do środy) pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Litwy i Białorusi. Jednak napływające dołem (tuż przy ziemi) chłodne i wilgotne powietrze sprawi, że nad całą Polską zalegać będzie dość gruba warstwa inwersji.

Pogoda. Inwersja wyżowa podzieli obszar Polski

Inwersja ta, jak wyjaśnia nam Ireneusz Dąbrowski z wrocławskiego Cumulusa, podzieli Polskę na obszary górskie (powyżej 600-800 m) i obszary nizinne (poniżej 600-800 m)

Na obszarach górskich (powyżej 600-800 m) najbliższe dni będą pogodne i słoneczne. Tutaj słońca na pewno nie zabraknie, bo chwilami przeważać będzie nawet bezchmurne niebo. Natomiast na obszarach nizinnych (pod inwersją) w nocy i nad ranem tworzyć będą się gęste mgły, a w ciągu dnia z unoszących się mgieł utworzą się niskie chmury podinwersyjne stratus.

O ile mgły powinny zanikać do godziny 10 i widoczność przy ziemi poprawi się, o tyle podinwersyjne stratusy w wielu miejscach, przez cały dzień szczelnie zakrywać będą niebo. Oczywiście jest możliwe, że wraz ze wzrostem temperatury przy ziemi inwersja może "pęknąć” i wtedy chmury rozproszą się oraz wyjrzy słońce. Jednak te najcieńsze, czyli najmniej trwałe inwersje zalegać będą tylko nad północno-wschodnią Polską (na wschód od linii Koszalin-Lublin), stąd i tutaj jest najbardziej prawdopodobne, że około południa inwersja pęknie i wyjrzy słońce. Niestety, na pozostałym obszarze inwersje utrzymają się przez cały dzień, a wraz z nimi zwarta warstwa stratusów.

d1z8jfk

Pogoda. W nocy i rano uważajmy na drogach, bo będzie mglisto i mokro

Uważajmy, bo do środy włącznie tuż po zachodzie słońca w wielu miejscach ponownie zaczną tworzyć się gęste mgły, które w wielu miejscach utrzymywać będą się do następnego dnia. Te najbardziej gęste mgły rozleją się głównie po zachodniej i południowej Polsce ograniczając widoczność do kilkuset, a miejscami (głównie na otwartych przestrzeniach, w sąsiedztwie terenów podmokłych i obszarów leśnych) nawet do kilkudziesięciu metrów.

Dodatkowo wraz ze spadkiem temperatury w cząsteczkach powietrza tworzących mgłę wytrącać będzie się para wodna, co sprawi, że drogi będą mokre i śliskie, a nawet nie wyklucza się, że chwilami (przy tych gęstych mgłach) może pokropić słaba mżawka. Zatem planując w najbliższych dniach podróż (głównie po zachodniej i południowej Polsce) weźmy pod uwagę pogarszające się warunki pogodowe i przeznaczmy więcej czasu na jazdę, bo będą odcinki, gdzie będzie trzeba zdecydowanie zdjąć nogę z gazu.

Pogoda. Chłodno

Za sprawą wyżu znad Litwy i Białorusi, który z północnego wschodu i wschodu sprowadzał będzie chłodniejsze powietrze, w ciągu najbliższych dni (do środy) temperatura oscylować będzie w przedziale od 7 do 10 stopni. Z tym, że 7-8 stopni pojawiać będzie się głównie na wschodzie, a 10-11 na zachodzie i południu. Niestety, każdego dnia z nastaniem nocy temperatura zacznie spadać i nad ranem, jak informuje nas synoptyk Cumulusa, odnotujemy od 1-2 stopni na wschodzie do 3-4 na zachodzie. Dodatkowo przy spadkach temperatury na wschodzie do 1-2 stopni (na wysokości 2 m), przy gruncie pojawiać będą się przymrozki do minus 2-3 stopni.

Prognozę pogody przygotował Ireneusz Dąbrowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1z8jfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z8jfk