Trwa ładowanie...

Pogoda. Huragan atakuje Stany Zjednoczone. Niespokojnie również w Europie

W Polsce od kilku dni mamy do czynienia z wyżową i gorącą pogodą. I poza tym, że od czwartku ochłodzi się, a spadek temperatury poprzedzą lokalne i krótkotrwałe burze, niewiele w aurze się zmieni. Dużo gorzej wyglądają prognozy dla Stanów Zjednoczonych, gdzie wkroczy huragan Sally. Groźnie zrobi się też niebawem na północy Europy oraz w rejonie Grecji, gdzie również wystąpią wichury połączone z ulewami.

Share
Pogoda. Będzie niebezpiecznie (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Będzie niebezpiecznie (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: NASA Earth Observatory
d21c9ob

Pogoda. Huragan Sally na południu USA

Nad Zatoką Meksykańską znajduje się huragan Sally. Generuje on bardzo silny wiatr, ale w związku z jego bardzo wolnym przemieszczaniem się, stwarza również ogromne zagrożenie długotrwałymi, obfitymi opadami deszczu. Cyklon już od kilkunastu godzin przynosi silny wiatr, w porywach powyżej 100 km/h oraz ulewy na południu stanów Luizjana, Alabama oraz Mississippi. I na razie ten stan rzeczy nie ulegnie zmianom.

Szczególnie niebezpieczna sytuacja będzie miała miejsce na granicy Alabamy z Mississippi, gdzie wichura może osiągać aż 160 km/h! Dopiero w czwartek huragan wkroczy na ląd, przechodząc przez wschodnią Luizjanę, Mississippi, Alabamę, a w piątek osiągając Georgię, w tym Atlantę. Jak to zwykle bywa, wiatr straci na sile i nie powinien już przekraczać 80-100 km/h, ale nadal będzie bardzo mocno padać. Sumy opadów w wielu miejscach dojdą do 150-250 mm, a lokalnie na wybrzeżu Mississippi i Alabamy aż do 500-600 mm!

Na pewno dojdzie do wielu zniszczeń. Pocieszający jest fakt, że aktualne prognozy przesunęły trasę huraganu zdecydowanie bardziej na wschód, co oznacza, że najgorsze ominie Nowy Orlean – miasto, które jest szczególnie narażone na powodzie i fale sztormowe i które zostało zdewastowane w 2005 roku przez huragan Katrina.

d21c9ob

Pogoda. Głęboki niż nad Finlandią

Również północna Europa nie będzie należeć do spokojnych miejsc. Front atmosferyczny, jaki przejdzie przez Polskę, związany będzie z głębokim niżem, który w czwartek znajdzie się nad Finlandią. W tym samym czasie nad Morzem Północnym usadowi się wyż. Różnica ciśnienia między tymi ośrodkami, na stosunkowo niewielkim obszarze, przekroczy 30 hektopaskali. Lokalnie, zwłaszcza w środkowej Finlandii, spadnie nawet 40-60 mm deszczu, a na wybrzeżu Estonii i Łotwy, zachodnim wybrzeżu Finlandii i wschodnim wybrzeżu Szwecji rozpęta się prawdziwa wichura. Przez kilkanaście godzin porywy wiatru osiągać mają 100-120 km/h, a na otwartym morzu aż 130-140 km/h. Im dalej w głąb lądu, tym wiatr słabszy, przeważnie do 60-80 km/h. Najmocniej wiać będzie między środowym a czwartkowym wieczorem.

Pogoda. "Medicane" na Morzu Śródziemnym

Dynamiczna sytuacja panuje także na południowy-wschód od Malty, gdzie utworzył się "medicane", czyli cyklon śródziemnomorski. Niesie on ze sobą ulewy i bardzo silny wiatr, przekraczający w porywach 100 km/h. Wszystko wskazuje na to, że w czwartek późnym wieczorem albo w piątek wkroczy on do Grecji, zwłaszcza do jej środkowej części, a w sobotę znajdzie się już u wybrzeży Turcji. Prognozy wskazują na ryzyko wystąpienia bardzo silnego wiatru do 90-110 km/h, lokalnie 130 km/h, jak również intensywnych opadów deszczu, gdzieniegdzie powyżej 70-100 mm.

d21c9ob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21c9ob