Trwa ładowanie...
d12xwpa

Pogoda. Huragan atakuje Stany Zjednoczone. Niespokojnie również w Europie

W Polsce od kilku dni mamy do czynienia z wyżową i gorącą pogodą. I poza tym, że od czwartku ochłodzi się, a spadek temperatury poprzedzą lokalne i krótkotrwałe burze, niewiele w aurze się zmieni. Dużo gorzej wyglądają prognozy dla Stanów Zjednoczonych, gdzie wkroczy huragan Sally. Groźnie zrobi się też niebawem na północy Europy oraz w rejonie Grecji, gdzie również wystąpią wichury połączone z ulewami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Będzie niebezpiecznie (zdjęcie ilustracyjne)
Pogoda. Będzie niebezpiecznie (zdjęcie ilustracyjne) (NASA Earth Observatory)
d12xwpa

Pogoda. Huragan Sally na południu USA

Nad Zatoką Meksykańską znajduje się huragan Sally. Generuje on bardzo silny wiatr, ale w związku z jego bardzo wolnym przemieszczaniem się, stwarza również ogromne zagrożenie długotrwałymi, obfitymi opadami deszczu. Cyklon już od kilkunastu godzin przynosi silny wiatr, w porywach powyżej 100 km/h oraz ulewy na południu stanów Luizjana, Alabama oraz Mississippi. I na razie ten stan rzeczy nie ulegnie zmianom.

Szczególnie niebezpieczna sytuacja będzie miała miejsce na granicy Alabamy z Mississippi, gdzie wichura może osiągać aż 160 km/h! Dopiero w czwartek huragan wkroczy na ląd, przechodząc przez wschodnią Luizjanę, Mississippi, Alabamę, a w piątek osiągając Georgię, w tym Atlantę. Jak to zwykle bywa, wiatr straci na sile i nie powinien już przekraczać 80-100 km/h, ale nadal będzie bardzo mocno padać. Sumy opadów w wielu miejscach dojdą do 150-250 mm, a lokalnie na wybrzeżu Mississippi i Alabamy aż do 500-600 mm!

d12xwpa

Na pewno dojdzie do wielu zniszczeń. Pocieszający jest fakt, że aktualne prognozy przesunęły trasę huraganu zdecydowanie bardziej na wschód, co oznacza, że najgorsze ominie Nowy Orlean – miasto, które jest szczególnie narażone na powodzie i fale sztormowe i które zostało zdewastowane w 2005 roku przez huragan Katrina.

Pogoda. Głęboki niż nad Finlandią

Również północna Europa nie będzie należeć do spokojnych miejsc. Front atmosferyczny, jaki przejdzie przez Polskę, związany będzie z głębokim niżem, który w czwartek znajdzie się nad Finlandią. W tym samym czasie nad Morzem Północnym usadowi się wyż. Różnica ciśnienia między tymi ośrodkami, na stosunkowo niewielkim obszarze, przekroczy 30 hektopaskali. Lokalnie, zwłaszcza w środkowej Finlandii, spadnie nawet 40-60 mm deszczu, a na wybrzeżu Estonii i Łotwy, zachodnim wybrzeżu Finlandii i wschodnim wybrzeżu Szwecji rozpęta się prawdziwa wichura. Przez kilkanaście godzin porywy wiatru osiągać mają 100-120 km/h, a na otwartym morzu aż 130-140 km/h. Im dalej w głąb lądu, tym wiatr słabszy, przeważnie do 60-80 km/h. Najmocniej wiać będzie między środowym a czwartkowym wieczorem.

Pogoda. "Medicane" na Morzu Śródziemnym

Dynamiczna sytuacja panuje także na południowy-wschód od Malty, gdzie utworzył się "medicane", czyli cyklon śródziemnomorski. Niesie on ze sobą ulewy i bardzo silny wiatr, przekraczający w porywach 100 km/h. Wszystko wskazuje na to, że w czwartek późnym wieczorem albo w piątek wkroczy on do Grecji, zwłaszcza do jej środkowej części, a w sobotę znajdzie się już u wybrzeży Turcji. Prognozy wskazują na ryzyko wystąpienia bardzo silnego wiatru do 90-110 km/h, lokalnie 130 km/h, jak również intensywnych opadów deszczu, gdzieniegdzie powyżej 70-100 mm.

d12xwpa

Podziel się opinią

Share
d12xwpa
d12xwpa