Trwa ładowanie...
d2ciroi

Pogoda. Fala upałów. Na zachodzie bez zmian

Pogoda tego lata długo nas nie rozpieszczała, ale ostatnie kilka dni przyniosło nam typowo wakacyjną aurę. Temperatura w całym kraju oscyluje wokół 30 st. C, a chmury i deszcz nie przeszkadzają. Sytuacja ta - z wyjątkami - utrzyma się w nadchodzącym tygodniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Fala upałów na zachodzie. Wschód i centrum wkrótce odczuje ulgę
Pogoda. Fala upałów na zachodzie. Wschód i centrum wkrótce odczuje ulgę (WX Charts)
d2ciroi

Pogoda w weekend jest słoneczna. Za upalną aurę w całym kraju odpowiada rozległy układ wyżowy znad krajów bałtyckich o nawie "Detlef". Jednak mimo obecności wyżu, w sobotę nie obyło się bez drobnych wyjątków, bo w wąskim pasie po przekątnej kraju (od Szczecina przez Wieluń i Częstochowę po Rzeszów) oraz w Tatrach niegroźnie zagrzmiało i popadał przelotny deszcz.

Dodatkowo napływ ze wschodu suchego i upalnego powietrza kontynentalnego sprawił, że prawie w całym kraju temperatura w cieniu osiągnęła 30 kreskę, a na zachodzie swobodnie ją przekroczyła, dobijając w sobotę w Słubicach do 35 st. C (najcieplejszą stolicą Europy w sobotę był Paryż, gdzie po południu termometry w cieniu wskazały 37 st. C).

Pogoda. Fala upałów. Na zachodzie bez zmian

Jednak, jak zapewnia nas Robert Wójcik z wrocławskiego Cumulusa, niedziela nie będzie ostatnim dniem z tak wysokimi temperaturami. Okazuje się, że pogodny wyż Detlef (sprawca weekendowego żaru) wprawdzie odsunie się nad północno-zachodnią Rosję, ale jego miejsce szybko zajmie kolejny wyż znad Skandynawii o nazwie "Emil". I to właśnie Emil, przejmując schedę po Detlefie, do wtorku nadal pompował będzie do nas suchą, upalną, kontynentalną masę powietrza.

d2ciroi

Sprawdź pogodę w swoim regionie na pogoda.wp.pl

Zatem do wtorku nadal będziemy się zmagać z wysokimi temperaturami, które na zachodzie kraju przekraczać będą 30 st. C. Emil nie tylko ściągnie do nas upalne, kontynentalne powietrze, ale zapewni nam też ciąg dalszy ładnej słonecznej aury, z drobnym wyjątkiem - w poniedziałek po południu zagrzmieć i przelotnie popadać może nad całym pasmem gór (od Sudetów po Bieszczady).

Pogoda. Prognoza na drugą połowę tygodnia

Emil w kolejnych dniach (od środy do piątku) znad Skandynawii ruszy na południowy wschód i, przemieszczając się przez Bałtyk i wschodnią Polskę, w piątek dotrze nad Ukrainę. Stąd, pozostając pod jego władaniem, do piątku włącznie na brak słońca nie będziemy narzekać.

d2ciroi

Wędrówka wyżu sprawi jednak, że zmianie ulegać będzie kierunek i źródło napływających mas powietrza. I tak w środę i w czwartek, kiedy Emil będzie nad Bałtykiem i północno-wschodnią Polską, nad wschodnią i centralną jej część napłynie chłodniejsze powietrze z północnego wschodu. Zatem w środę i czwartek wschód i centrum kraju odetchną od upałów.

Zobacz też: Sinice w Bałtyku. Woda na miejskiej plaży w Gdyni zrobiła się zielona

Przy pogodnym niebie temperatura zatrzyma się w przyjemnym przedziale komfortu termicznego - 22-25 st. C, natomiast zachód nadal walczył będzie z 30-stopniowym upałem.

d2ciroi

Dopiero w piątek, kiedy wyż Emil dotrze nad Ukrainę, to z południowego wschodu wleje się czarnomorskie ciepło i temperatura prawie w całym kraju ponownie poszybuje w górę, dobijając do 30 kreski, a chłodniej, bo od 23 do 25 st. C, będzie tylko na północnym wschodzie i na wschodzie.

Pogoda. Prognoza orientacyjna na kolejny weekend

Pogoda zmieni się przed następnym weekendem wraz ze znaczną przebudową pola barycznego. Wyż Emil odsunie się nad południową Rosję, a my już w nocy z piątku na sobotę dostaniemy się pod wpływ niżu skandynawskiego. Układ ten, przemieszczając się na wschód, w sobotę swoim zasięgiem obejmie Bałtyk, a w niedzielę północno-zachodnią Rosję.

Niżowi towarzyszyć będzie chłodny front atmosferyczny, który podczas weekendu przyniesie nam chmury i opady przelotne deszczu, a w sobotę po południu na południowym wschodzie dość gwałtowne burze. Wraz z frontem zacznie do nas napływać chłodne powietrze polarnomorskie, stąd po przejściu frontu temperatura spadnie nawet o 10 stopni.

Robert Wójcik, wrocławskie biuro prognoz Cumuls

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ciroi

Podziel się opinią

Share
d2ciroi
d2ciroi