Trwa ładowanie...

Pogoda. Druga połowa tygodnia deszczowa i burzowa

Pogoda. Niż przyniesie zmienną aurę. W najbliższych dniach możemy spodziewać się dużych różnic w temperaturze. Synoptycy ostrzegają również przed burzami, które wystąpią w całym kraju. Uspokojenia aury nie przyniesie również weekend.

Share
Pogoda. Druga połowa tygodnia deszczowa i burzowaŹródło: CPM Meteosky
d1gl86v

Obecność niżu nad Polską skutkować będzie dużą zmiennością warunków atmosferycznych. Spodziewać się należy dużego zachmurzenia, opadów przelotnych deszczu oraz burz, jednak nie zabraknie również przejaśnień. Początkowo nastąpi ochłodzenie, jednak cyrkulacyjne działanie niżu skutkować będzie napływem ciepłego powietrza z południa nad wschodnią i częściowo północną części kraju przynosząc całkiem ciepły weekend.

Niestety duża niestabilność atmosfery prowadzić będzie do intensywnego rozwoju zjawisk konwekcyjnych. Spodziewane są burze grożące opadami gradu oraz intensywnymi opadami deszczu skutkującymi lokalnymi podtopieniami.

Pogoda w czwartek

Przez Polskę przechodzić będzie front atmosferyczny przynoszący chłodną, polarnomorską masę powietrza o równowadze chwiejnej. Z centrum na wschód przesuwać się będzie strefa pełnego zachmurzenia z umiarkowanymi opadami deszczu, miejscami wbudowanymi chmurami burzowymi, którym towarzyszyć mogą opady gradu oraz intensywne opady deszczu. Za tą strefą, na zachodzie, a następnie w centrum kraju, wystąpią przejaśnienia, jednak w kolejnych godzinach również tam spodziewany jest rozwój zachmurzenie konwekcyjnego i występować będą lokalne, przelotne opady deszczu i pojedyncze burze. Najbardziej niebezpiecznie może być w rejonach górskich, gdzie ukształtowanie terenu dodatkowo wzmagać będzie rozwój chmur burzowych, oraz na wschodzie kraju, gdzie w godzinach przedpołudniowych mniejsze zachmurzenie pozwoli na szybsze nagrzewanie powietrza.

d1gl86v

Napływ chłodnej masy powietrza oraz duże zachmurzenie skutkować będą stosunkowo niskimi temperaturami powietrza – te na zachodzie kraju osiągną 19ºC/21ºC, w pasie centralnym kraju tylko 16ºC/18ºC. Jedynie na krańcach wschodnich spodziewane są wartości do 24ºC/26ºC, które jednak będą się obniżać po południu ze względu na napływającą strefę frontową.

W kraju przeważać będzie umiarkowany wiatr wiejący z kierunków południowo-zachodnich. Jedynie ranem na wschodzie kraju wiać będzie słabo, z południa. W zasięgu chmur burzowych mogą występować porywy wiatru do 80-90km/h.

CPM Meteosky
Źródło: CPM Meteosky

Model dBz - Prognoza echa radarowego na czwartek, 15:30 (16.07.2020 r.)

d1gl86v

Pogoda w piątek

Układ niżowy kształtujący pogodę w kraju przesunie się nad południe, a strefa zokludowanego frontu chłodnego znajdować się będzie nad północną częścią Polski. Duże zachmurzenie z burzami i umiarkowanymi, miejscami intensywnymi, przelotnymi opadami deszczu wystąpi na południu (zwłaszcza obszary górskie) oraz północy kraju. W pasie centralnym Polski spodziewane są liczne przejaśnienia, jednak tam również w ciągu dnia rozwijać się będzie zachmurzenie konwekcyjne i możliwe są lokalne burze i przelotne opady deszczu.

Temperatury powietrza będą nieznacznie wyższe niż w czwartek, w centrum kraju osiągną do 20ºC/23ºC, w pasie południowym w północnym będzie chłodniej – do 19ºC/21ºC. Na krańcach południowych odnotujemy jedynie 14ºC/17ºC. Najcieplej będzie na krańcach północno-wschodnich kraju, które znajdować się będą w cieplejszej masie powietrza, tam temperatury osiągną 24ºC/26ºC.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wiejący przeważnie z kierunków północnych. W zasięgu chmur burzowych porywisty.

Model dBz - Prognoza echa radarowego w piątek, 11:00 (17.07.2020 r.)

d1gl86v

Pogoda w sobotę

W sobotę układ niżowy i związany z nim front atmosferyczny kształtować będą pogodę w południowej części kraju. Wystąpi tam duże zachmurzenie, burze oraz opady deszczu, miejscami możliwe są opady gradu i intensywne opady deszczu – zwłaszcza na Podkarpaciu. Północna połowa Polski będzie słoneczna, z mały zachmurzeniem lub bezchmurnym niebem.

Cieplejsza masa powietrza i brak zachmurzenia skutkować będą wysokimi temperaturami na północy – te osiągną do 25ºC/27ºC, co przy słabym wietrze i bezpośrednim padaniu promieni słonecznych zapewni całkiem ciepły dzień. Im dalej na południe, tym więcej chmur i opadów oraz tym chłodnej – na południu kraju temperatury powietrza dobiją jedynie do 16ºC/18ºC.

W sobotę spodziewany jest słaby i umiarkowany wiatr wiejący z kierunków wschodnich i północno-wschodnich.

Pogoda w niedzielę

Zakończenie tygodnia przyniesie nam ponownie uaktywnienie się strefy frontowej, która przesuwać się będzie z południa na północ kraju. Przyniesie ona duże zachmurzenie oraz umiarkowane opady deszczu, nie zabraknie również burz z opadami gradu i intensywnymi opadami deszczu. Rozwój zjawisk następować będzie w ciągu dnia i najwięcej zagrożeń pogodowych tym razem spodziewanych jest w centralnej i północnej części kraju.

Temperatury powietrza na przeważającym obszarze osiągną do 21ºC/24ºC. Wiatr przeważnie wiać będzie z zachodu, słabo i umiarkowanie, na północy kraju chwilami silnie.

d1gl86v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gl86v
d1gl86v