Trwa ładowanie...
d42ocdm

Pogoda długoterminowa na sierpień. Końca chłodniejszej aury nie widać

Tegoroczne lato w Europie Środkowej i Północnej jest zupełnie inne niż poprzednie dwa sezony – temperatura praktycznie w ogóle nie przekracza 30 st. C, a do tego regularnie pada i grzmi. Z jednej strony to dobra informacja, ponieważ wciąż są regiony, gdzie utrzymuje się susza, ale burze często są na tyle mocne, że powodują straty. Silne upały i susze występują natomiast na Syberii, w Ameryce Północnej, a w Europie zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim. Wygląda na to, że ta sytuacja szybko nie ulegnie zmianom i na razie nie nadejdą do Polski potężne fale upałów czy długotrwały okres bezopadowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda długoterminowa na sierpień. Końca chłodniejszej aury nie widać
Pogoda długoterminowa na sierpień. Końca chłodniejszej aury nie widać (WP)
d42ocdm

Na chwilę obecną, lipiec mamy nieco chłodniejszy niż wynika to z normy wieloletniej, ale jest to odchylenie niewielkie, bo niespełna -0,2 st. C w skali Polski. Największe jest ono na Pomorzu Zachodnim i południu Śląska, gdzie osiąga -0,6/-0,8 st. C.

Opady, jak to bywa latem, przyjmują bardzo zróżnicowane wartości, jako że pochodzą przede wszystkim z punktowych burz. Podczas gdy w Tatrach lokalnie spadło w tym miesiącu już blisko 200 mm deszczu, to gdzieniegdzie, głównie na północnym wschodzie i Dolnym Śląsku, są miejsca, gdzie suma opadów kształtuje się poniżej 30 mm.

Pogoda długoterminowa na sierpień. Trochę słońca trochę chmur i opadów; temperatura bez ekstremów

Jak wynika z najnowszych prognoz długoterminowych, pogoda w nadchodzących tygodniach będzie w Polsce nadal przewrotna. Nad Oceanem Atlantyckim często będą utrzymywać się bowiem układy wysokiego ciśnienia, które okresami powinny sięgać zachodniej części naszego kontynentu. Natomiast na północy Europy z reguły mają stacjonować niże. Oznacza to prawdopodobnie utrwalenie się obecnego schematu pogody, z dominującym napływem powietrza z kierunków zachodnich.

d42ocdm

Temperatura często w ciągu dnia będzie zatem oscylowała w okolicach 18-25 st. C, zaś nocami 8-15 st. C, jednocześnie przy pojawiających się czasami przelotnych opadach deszczu i burzach, zwłaszcza w przypadku przybliżenia się do naszego kraju niżów i frontów z północy.

Oczywiście trafią się zdecydowanie gorętsze dni, kiedy jest szansa na temperaturę powyżej 30 st. C, ale utrzymają się one w Polsce krótko, raczej nie dłużej niż 2-3 dni, gdyż szybko zakończy je przejście chłodnego frontu atmosferycznego z silnymi burzami.

Największe upały prawdopodobnie pozostaną tak, jak dotychczas, na południowym zachodzie Europy i w głębi Rosji. Taki stan rzeczy utrzymać powinien się przynajmniej do końca pierwszej dekady sierpnia, a możliwe, że i przez większość przyszłego miesiąca. Jest już więc niemalże pewne, że w tym roku przerwiemy passę rekordowo ciepłych i suchych lat.

Arkadiusz Płachta

d42ocdm

Podziel się opinią

Share
d42ocdm
d42ocdm