Trwa ładowanie...
d386yqb

Pogoda. Czwartek wietrzny, ale ciepły. Piątek i sobota z dużym ochłodzeniem

W środę, poza południem kraju, przeważały chmury, ale opadów było niewiele. Słupki rtęci znów pokazały bardzo wysokie wartości. Na Dolnym Śląsku zmierzono aż 14 st. C. Czwartek przyniesie nam większe zamieszanie w pogodzie, po którym nadejdzie krótki, ale spory spadek temperatury.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Uważajmy na mocniejsze podmuchy wiatru
Pogoda. Uważajmy na mocniejsze podmuchy wiatru (modellzentrale.de)
d386yqb

Większość Europy ponownie dostała się pod wpływ wyżów. Jeden cały czas stacjonuje od Rosji po Bałkany, zaś drugi rozbudowuje się od strony Atlantyku nad kraje Europy Zachodniej. Pomiędzy nimi znajdują się chłodne fronty atmosferyczne z przelotnymi opadami deszczu. Związane są one z głębokimi układami niskiego ciśnienia, które znalazły się nad Skandynawią. Między wyżami a niżami wytworzyła się spora różnica ciśnienia, stąd, oprócz opadów, w wielu krajach występują też silne porywy wiatru.

Pogoda. W czwartek popada, ale będzie ciepło

W czwartek na przeważającym obszarze kraju słońce przeplatać ma się z chmurami i z przelotnymi opadami deszczu, które na chłodnym froncie przemieszczać będą się z zachodu na wschód. Do wieczora pogodnie będzie tylko w Małopolsce i na Podkarpaciu (bez Bieszczadów). W nocy początkowo wciąż ma padać, ale z biegiem nocy na coraz mniejszym obszarze. Do rana słabe opady utrzymają się tylko na Pomorzu i Pogórzu. Im bliżej poranka, tym większa szansa, że zamiast deszczu, popada deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg!

d386yqb

Temperatura w czwartek poszybuje jeszcze dość wysoko w górę i na przeważającym obszarze kraju wyniesie 10-13 st. C. Chłodniej, przez zachmurzenie warstwowe, będzie na południu Podkarpacia – 7 st. C. W nocy już wszędzie odczujemy spadek temperatury – o świcie odnotujemy 0-5 st. C. Zwłaszcza w ciągu dnia, uważajmy na silny wiatr, w porywach w górach do 100 km/h, nad morzem do 80 km/h, a w rejonach podgórskich do ok. 70 km/h. W nocy wietrzne pozostanie już tylko Wybrzeże. Powieje tam maksymalnie do 60-80 km/h.

Zdecydowana zmiana pogody w piątek i sobotę

Następne dwa dni to przejściowa zmiana w aurze. Przede wszystkim, częściej zza chmur będzie wychodzić słońce, a opadów mamy mieć niewiele. W piątek przelotny deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg spadnie na północy, zachodzie i w górach (na Pomorzu mogą to być silniejsze opady), zaś w sobotę dopiero pod koniec dnia pokropi na północnym zachodzie. Niestety, utrzyma się silny wiatr. W piątek jego porywy sięgną 40-50 km/h, a nad morzem 60 km/h, natomiast w sobotę mocniej powieje pod koniec dnia na Wybrzeżu – znów do 60 km/h.

Po przejściu czwartkowego frontu napłynie do Polski na kilkadziesiąt godzin chłodne powietrze, stąd prognozowany duży spadek temperatury. Zarówno w piątek, jak i w sobotę, na krańcach południowych termometry w dzień pokażą 1-3 st. C. W głębi kraju zazwyczaj będzie 4-6 st. C., a na zachodzie i Wybrzeżu ok. 7 st. C. Noce z mrozem. W sobotę rano ujemnej temperatury do -1/-3 st. C., a na Podhalu do ok. -5 st. C., spodziewamy się wszędzie, poza zachodem i Wybrzeżem, zaś w niedzielę na południu i południowym wschodzie.

Arkadiusz Płachta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d386yqb

Podziel się opinią

Share
d386yqb
d386yqb