Trwa ładowanie...

Pogoda. Cisza przed burzą. Ostatnie spokojne dni. Idą nawałnice

Do Polski w końcu nadeszła bardzo ciepła wiosna. W całym kraju przyroda bardzo szybko się ożywiła. Niebawem nastąpi szczyt rozkwitu drzew i krzewów. Rozwojowi wegetacji sprzyjać będzie wysoka temperatura. Ale pogoda utrzyma się tylko do środy. Potem burze i nawałnice.

Pogodowa mapa EuropyPogodowa mapa EuropyŹródło: modellzentrale.de
dge8c3p
dge8c3p

Pogoda. Sytuacja baryczna nad Europą

Na pogodę w naszej części Europy wpływa obecnie rozległy układ wyżowy nad Rosją. Dzięki położeniu na wschód od Polski – ruch powietrza w antycyklonie odbywa się zgodnie z ruchami wskazówek zegara. W rezultacie napływające powietrze zwrotnikowe pochodzi z południa. Sucha masa powietrza uniemożliwi rozwój chmur. Co najmniej do wtorkowego wieczoru możemy się cieszyć błękitem nieba i wysokimi temperaturami. Niże z opadami stacjonują daleko nad Hiszpanią i nie odgrywają roli w kształtowaniu pogody w naszym kraju.

Pogoda na poniedziałek. Eksplozja letnich temperatur w Polsce

W poniedziałek od rana niebo w Polsce pozostanie zupełnie wolne od chmur. W tej kwestii nic się nie zmieni również po południu. Na termometrach od 20 st. C na Pomorzu Zachodnim, 22 st. C na Mazurach, Warmii i na Podlasiu, 23 st. C na Podhalu, 24 st. C na Kujawach, 25 st. C w pasie od Ziemi Lubuskiej po Dolny Śląsk i Opolszczyznę, 26 st. C na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Najgorętszym dniem będzie wtorek, 11 maja. Gorąca masa powietrza ogrzeje powietrze w pasie od Dolnego Śląska, przez Opolszczyznę po Górny Śląsk i Małopolskę do 28- 29 st. C. Lokalnie w centrum Wrocławia, Opola, Katowic i Krakowa będzie aż 30 st. C!

Od środy groźne burze. Nawałnice będą powodować spustoszenia

W środę znad Niemiec w głąb Polski przywędruje chłodny front atmosferyczny z burzami. Zrobi się parno i duszno. Meteopaci odczują gwałtowny spadek ciśnienia. Już wczesnym popołudniem – około godz. 15 zachmurzenie wyraźnie wzrośnie wzdłuż woj. Lubuskiego, Wielkopolskiego, Dolnośląskiego. Wieczorem fala nawałnic uderzy także w Ziemię Łódzką i Mazowsze. Do końca dnia największe natężenie burz i ulew spodziewane jest na zachodzie i miejscami na południu Polski.

Miejscami opady wyniosą 50-70 litrów wody na metr kwadratowy. W przypadku powstania superkomórek spadnie także grad do 3-5 cm średnicy. Porywy wiatru przekroczą lokalnie 100-110 km/h. Niespokojny środowy wieczór zapowiada się również na Mazurach, Podlasiu, Suwalszczyźnie i miejscami na południu Lubelszczyzny. Chłodniej zrobi się na Mazurach do 16 st. C, 17 st. C nad morzem. Najcieplej, do 20-22 st. C w województwach południowych i zachodnich.

dge8c3p

Tomasz Leszczyński

Kiedy pogoda na grilla? Jest odpowiedź z IMGW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dge8c3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dge8c3p