Trwa ładowanie...
d4nbkrd

Pogoda. Burze i opady deszczu. Powrót wilgotnego i gorącego powietrza

Pogoda jak na lato jest wyjątkowo dynamiczna. Wydawać by się mogło, że taki dynamizm zwykle cechuje wiosnę bądź jesień. Nic bardziej mylnego. W najbliższych dniach aura zafunduje nam typową przeplatankę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Burze w całym kraju, a już wkrótce powrót upałów
Pogoda. Burze w całym kraju, a już wkrótce powrót upałów (modellzentrale.de)
d4nbkrd

Pogoda. Sytuacja baryczna

Nad Wyspami Brytyjskimi i Azorami mamy obecnie środek potężnego wyżu, który na Półwyspie Iberyjskim przynosi falę upałów do 35 st. C. W tym samym czasie nad północnym Atlantykiem, w Niemczech i nad Rosją są rozbudowane układy niżowe z systemami frontów atmosferycznych.

Nocą swoją wędrówkę rozpoczął chłodny front atmosferyczny związany z niżem, który przyniósł deszcz i burze w pasie od Ziemi Lubuskiej po Wielkopolskę i Dolny Śląsk. Do Polski z zachodu dociera nieco chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

d4nbkrd

Pogoda. Burze i deszcze nad Polską

W najbliższych godzinach aura będzie dynamiczna. Już w czwartek i piątek sporo burz pojawi się niemal wszędzie. Na całe szczęście zjawiska nie będą bardzo niszczycielskie.

W trakcie przechodzenia burz o umiarkowanej sile spadnie maksymalnie do 25-35 litrów wody. Powieje także silniejszy wiatr do 80 km/h. Burze będą się też pojawiać w górach praktycznie codziennie po południu.

Pogoda na kolejny tydzień. Powrót nawałnic po weekendzie

Od niedzieli do Polski napłynie wilgotne powietrze znad Morza Czarnego. W poniedziałek szczególnie niebezpieczne burze powstaną w wyniku przechodzenia przez Polskę chłodnego frontu atmosferycznego.

d4nbkrd

Dodatkowo po południu dokładnie nad Polską zderzą się dwie masy powietrza. Pamiętajmy, że burzom będą towarzyszyć ulewy, podczas których spadnie nawet do 45 mm wody. Uważajmy też na wiatr (do 100 km/h) i grad o średnicy do 3-5 cm.

Pogoda. Wahania temperatury

Na termometrach w czwartek od 19 st. C na Mazurach, 21 st. C na Pomorzu Zachodnim, 22 st. C na Mazowszu i na Ziemi Lubuskiej, 23 st. C od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę po Małopolskę.

W sobotę i w niedzielę temperatura wyrównana przeważnie 23-25 st. C w całej Polsce. Od poniedziałku na zachodzie i południu Polski nawet 27-28 st.C.

Tomasz Leszczyński autor bloga Pogoda w Polsce

d4nbkrd

Podziel się opinią

Share
d4nbkrd
d4nbkrd