Trwa ładowanie...
d2htwq7

Pogoda. Arktyczny mróz nad Polską

Pogoda. Niż znad Polski, który w czwartek połączy się z niżem ukraińskim, wspólnie sprowadzą nad wschodnią Polskę arktyczny chłód. W piątek w Suwałkach maks. -15 stopni.
Share
Pogoda dopiero szykuje uderzenie zimy
Pogoda dopiero szykuje uderzenie zimyŹródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d2htwq7

W ciągu najbliższych dni karty w pogodzie nad Europą Środkową rozdawać będą dwa ośrodki niżowe – niż znad południowej Szwecji i niż ukraiński. Ponieważ niż ukraiński będzie niżem dominującym, przyciągał będzie do siebie niż szwedzki. Ten, poddając się, ruszy na południowy wschód i pokonując Polskę po trasie Szczecin-Rzeszów w czwartek połączy się z niżem ukraińskim.

Wraz z wędrówką niżu przez Polskę zmianie ulegać będzie cyrkulacja powietrza. Początkowo jeszcze z północnego zachodu, a następnie z północy i z północnego wschodu, zacznie do nas spływać coraz zimniejsze, bardziej mroźne powietrze. Dopiero w czwartek, kiedy oba niże połączą się, pełnym strumieniem z północnego wschodu wedrze się do nas arktyczny chłód, który pokaźnym mrozem zaleje głównie wschodnią część kraju.

Pogoda. Do niedzieli z dnia na dzień coraz zimniej

Początkowo napływać będzie zimne powietrze polarno-morskie, a od czwartku zacznie do nas docierać północno-wschodni, arktyczny chłód. Zatem z dnia na dzień będzie coraz zimniej. O ile jeszcze w środę odnotujemy od -2 st. C na wschodzie do plus 1-2 stopni na zachodzie, o tyle w czwartek temperatura spadnie delikatnie poniżej zera (od -1 do -3 st. C). Tylko na Mazurach i Podlasiu pojawi się mróz do -6 st. C.

d2htwq7

Afera szczepionkowa na WUM. Bartosz Arłukowicz komentuje

W piątek nastąpi dalszy zjazd temperatury i na termometrach zobaczymy od -1 stopnia na zachodzie, przez -4/-5 w centrum do -6/-8 stopni na wschodzie. Tylko na północnym wschodzie mocniej przymrozi, bo tam w piątek utrzyma się mróz od -10 st. C na Mazurach, na północy Mazowsza i na Podlasiu, do -15 st. C na Suwalszczyźnie. Arktyczny chłód na wschodzie utrzyma się jeszcze w sobotę i w niedzielę, bo w pasie od Białegostoku po Rzeszów odnotujmy -10/-13 stopni, w centrum -6, a na zachodzie -2 stopnie.

Pogoda. Uważajmy, bo noce będą mroźne

Napływ arktycznego chłodu sprawi, że wprawdzie w ciągu dnia temperatura utrzyma się na minusie, ale tych poważniejszych spadków temperatury należy oczekiwać głównie w nocy i nad ranem, i to głównie na wschodzie kraju. Do czwartku nocne spadki temperatury utrzymywały będą się w okolicach -2/-4 stopni, a w górach do -10 st. C.

d2htwq7

Jednak już piątkowy poranek na północnym wschodzie przywita nas dość pokaźnym mrozem, bo do -11/-16 stopni, na pozostałym obszarze nadal -3/-5, w górach -10 st. C. Natomiast w sobotę i w niedzielę poranny poważniejszy mróz obejmie cały wschód i na wschód do linii Wisły odnotujemy -10/-15 stopni, a na Mazurach i Podlasiu nawet do -18 st. C. Na zachodzie utrzyma się -4/-6, a w górach -15 stopni. Oczywiście, pod koniec tygodnia rekordy zimna padać będą głównie w kotlinach górskich, gdzie temperatura może spaść nawet do -20 stopni.

Pogoda. Dopiero od poniedziałku koniec arktycznego chłodu

W niedzielę niż ukraiński odsunie się w głąb Rosji, a na nas nasunie się klin wyżu znad zachodniej Europy. W wyniku przebudowy pola barycznego ponownej zmianie ulegnie cyrkulacja powietrza. Tym razem zamknięta zostanie północno-wschodnia brama arktycznego chłodu i z północnego zachodu zacznie do nas docierać łagodniejsze powietrze polarno-morskie.

Jednak arktyczny mróz zacznie odpuszczać dopiero w poniedziałek i to głównie na zachodzie, gdzie pojawi się delikatny plus (0-2 st. C). Natomiast na wschodzie utrzyma się jeszcze mróz do około -10 stopni. W kolejnych dniach będzie coraz cieplej i w połowie przyszłego tygodnia jest szansa, że w całym kraju pojawią się dodatnie temperatury od +2 do +4 stopni.

Prognozę pogody przygotował Ireneusz Dąbrowski z wrocławskiego Cumulusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2htwq7

Podziel się opinią

Share
d2htwq7
d2htwq7