Trwa ładowanie...

Nowy tydzień ze zmienną pogodą. Najpierw chłód, później duże ocieplenie i wichury

Po chłodnej pierwszej połowie tygodnia, w drugiej jego części do głosu zaczną dochodzić atlantyckie niże, które sprowadzą cieplejsze powietrze, ale i bardziej zmienną oraz dynamiczną pogodę.

Share
Nad Bałtykiem możliwy sztorm
Nad Bałtykiem możliwy sztormŹródło: PAP
d1wuobl

W pierwszej części nowego tygodnia pogodą w Europie Środkowej rządził będzie rozległy wyż z centrum nad Morzem Białym. Ośrodek ten cały czas zaciąga nad znaczną część kontynentu zimne powietrze prosto znad Arktyki. Na Atlantyku widać już jednak formujące się niże, które coraz śmielej zaczną podążać w naszą stronę, przynosząc w drugiej połowie tygodnia cieplejsze powietrze, ale i więcej opadów oraz silnego wiatru.

Do środy chłodno, ale więcej rozpogodzeń

W pierwszej części tygodnia opadów powinno być stosunkowo niewiele, zwłaszcza we wtorek i środę. Poniedziałek może przynieść słaby deszcz na wschodzie i południu. To będzie też dość pochmurny dzień, poza regionami zachodnimi i północnymi, gdzie jest szansa na rozpogodzenia. Kolejne dwa dni to już więcej rozpogodzeń, mniej opadów, ale całkiem bezchmurnego nieba na pewno nie będzie, gdyż zalega nad nami wilgotne powietrze, w którym dodatkowo utworzą się lokalne mgły i zamglenia.

Temperatura podzieli Polskę na zimny wschód, gdzie notować będziemy przeważnie ok. 8-10 st., i cieplejszy zachód z wartościami rzędu 13-15 st. C. W środę zacznie jednak robić się nieco cieplej i wtedy w większości kraju odnotujemy ok. 10-13 st. C, a na zachodzie do 15-17 st. C.

Erupcja wulkanu na La Palma. Wielka ewakuacja na Wyspach Kanaryjskich

W drugiej połowie tygodnia możliwe wichury

Od czwartku do głosu zaczną dochodzić atlantyckie niże, przez co pogoda stanie się bardziej dynamiczna. W całym kraju możliwe będą opady deszczu a nawet burze, ale w przerwach pomiędzy nimi pojawią się też rozpogodzenia. Generalnie, im dalej na północ, tym deszczu w drugiej połowie tygodnia będzie więcej. Uwaga na silny wiatr, szczególnie w piątek i sobotę. Wtedy jego prędkość na znacznym obszarze może sięgać w porywach ok. 65-85 km/h, na Bałtyku pojawi się sztorm.

d1wuobl

Z każdym dniem będzie robiło się coraz cieplej, co odczujemy już w czwartek. Tego dnia na wschodzie i południu odnotujemy ok. 13-15 st. C, poza tym od 17-20 st. C. W piątek, kiedy znajdziemy się za frontem, przejściowo zrobi się chłodniej, ale weekend przyniesie znów wzrost temperatury do ponad 20 st. C. na zachodzie i południu. Będzie to dopiero wstęp do większego ocieplenia po 25 września.

Paweł Albertusiak, autor bloga Meteo Małopolska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wuobl

Podziel się opinią

Share
d1wuobl
d1wuobl