Trwa ładowanie...

Pogoda. Jesiennie we wtorek: zimno, deszczowo, a miejscami też wietrznie

Pogoda. Rozpoczęliśmy wrzesień, który jest zarazem pierwszym miesiącem jesieni. Wygląda na to, że pogoda dostosuje się do tego, ponieważ we wtorek w większości kraju aura będzie naprawdę mocno przypominała, że lato się kończy.

Share
Pogoda. Aura przypomina, że lato się kończyPogoda. Aura przypomina, że lato się kończy
d1nca8n

Rozpoczęliśmy jesień meteorologiczną, która obejmuje trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad.

Pogoda. Nadciąga płytki niż z południa

Polska w poniedziałek zaczęła od zachodu dostawać się pod wpływ wyżu rozbudowującego się w pasie od Wielkiej Brytanii po Skandynawię. Niże i fronty atmosferyczne nie chcą jednak dać za wygraną. Z południa zbliża się do naszego kraju układ niskiego ciśnienia, który pozostanie nad Polską do środy i przyniesie kolejne zamieszanie w pogodzie.

d1nca8n

Pogoda. Sporo opadów

Ulewy, jakie pojawiły się w nocy na południu i południowym-wschodzie, są właśnie związane ze wspomnianym wyżej niżem z południa. We wtorek strefa z tymi opadami przemieszczać ma się dalej na północ, zatem w ciągu dnia rozpada się praktycznie wszędzie, oprócz krańców zachodnich i północnych, gdzie opady zaczną docierać dopiero w nocy. Ponadto, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie nie wykluczamy burz, ale słabych. Przypuszczamy, że do środowego poranka łączna suma opadów na wschodzie, południu i w centrum kraju osiągnie 20-30 mm, a lokalnie nawet 40 mm, co już stanowić będzie przynajmniej połowę wrześniowej normy opadów.

Pogoda. Będzie zimno i wietrznie

Na przeważającym obszarze kraju temperatura utrzyma się we wtorek poniżej 20 st. C. Zdecydowanie najchłodniej będzie na wschodzie Wielkopolski, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, całym Śląsku, jak i na zachodzie woj. świętokrzyskiego i małopolskiego, gdzie zapowiadamy najwyżej 14-16 st. C, a w rejonach podgórskich przejściowo tylko 12-13 st. C.! Jedynie krańce południowo-wschodnie, które znajdą się po wschodniej stronie niżu, mogą liczyć na nieco wyższą temperaturę, do 21 st. C. Oprócz niskich wartości na termometrach, odczucie chłodu dodatkowo zwiększy silniejszy wiatr, lokalnie w województwach południowych oraz południowo-wschodnich w porywach osiągający 45-55 km/h.

d1nca8n

Kolejne dni z postępującą poprawę pogody

Następne dni, w związku z przemieszczaniem się niżu dalej na północ, zapowiadają się z bardzo powolną poprawą aury. W środę lać ma nadal na północy i północnym-zachodzie (do 10-20 mm), a nad resztą kraju opady będą już wyłącznie przelotne, na zmianę ze słońcem. W czwartek taką zmienną pogodę zapowiadamy praktycznie w całej Polsce, poza krańcami północnymi, gdzie w dalszym ciągu deszczu może być więcej. Również temperatura, po bardzo zimnym wtorku, nieco wzrośnie, w środę osiągając od 15 st. C. w rejonach podgórskich do 20-23 st. C. na wschodzie i północnym-wschodzie, zaś w czwartek 17 st. C. na Pomorzu Gdańskim do 21-22 st. C. na zachodzie i Roztoczu. Noce chłodne. Dopóki będą występować opady, nie powinny występować spadki temperatury poniżej 10-14 st. C., ale kiedy pojawią się rozpogodzenia, słupki rtęci o porankach miejscami pokażą tylko 6-9 st. C.

Maseczki wrócą jesienią? Szef GIS komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nca8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nca8n
d1nca8n