Wyniki wyszukiwania dla: astronom.

Dziś warto spojrzeć nocą w niebo - będą ciekawe zjawiska
IAR, WP | aktualizacja 2016-04-21 (18:33) 3 lata 1 dzień 9 godzin i 26 minut temu | 7 opinii

• Na niebie dziś w nocy można będzie zaobserwować niezwykłą pełnię Księżyca
• To również noc największej aktywności meteorów z roju Lirydów

Wieczorem zakrycie brzegowe Aldebarana przez Księżyc
PAP | dodane 2015-04-21 (16:42) 4 lata 1 dzień 11 godzin i 17 minut temu | 102 opinie

We wtorek wieczorem o godz. 19.50 była okazja zobaczyć zjawisko astronomiczne, na które polscy miłośnicy astronomii czekali 17 lat - zakrycie brzegowe Aldebarana przez Księżyc.

Po 17 latach Księżyc znów zakryje Aldebarana
PAP | dodane 2015-04-09 (12:06) 4 lata 13 dni 15 godzin i 53 minuty temu | 63 opinie

Po 17 latach z Ziemi znów będzie można oglądać niezwykłe zjawisko: zakrycie bardzo jasnej gwiazdy - Aldebarana - przez Księżyc. Z całej serii zakryć Aldebarana - widocznych w 2015 roku - astronomowie wyczekują tzw. zakrycia brzegowego, które nastąpi 21 kwietnia.

Astronomowie zbadali zderzenia ciemnej materii
PAP | dodane 2015-04-01 (08:57) 4 lata 21 dni 19 godzin i 2 minuty temu | 7 opinii

Astronomowie zestawili ze sobą obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra i zbadali zachowanie ciemnej materii w sytuacji zderzeń pomiędzy gromadami galaktyk. Wyniki ukazały się w najnowszym numerze czasopisma "Science".

Astronomowie dostrzegli światło zodiakalne w innych systemach gwiazdowych
PAP | dodane 2014-11-04 (11:51) 4 lata 5 miesięcy 18 dni 16 godzin i 8 minut temu

Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował światło zodiakalne wokół dziewięciu pobliskich gwiazd. Pochodzi ono od światła gwiazdy odbitego przez cząstki pyłu powstałego w wyniku zderzeń pomiędzy małymi obiektami, takimi jak planetoidy i komety.

<span class="podswietl">Astronom</span> radzi, jak sfotografować "spadającą gwiazdę"
PAP | dodane 2014-08-12 (14:36) 4 lata 8 miesięcy 10 dni 13 godzin i 23 minuty temu | 6 opinii

W drugiej połowie nocy z wtorku na środę nadarza się okazja do sfotografowania meteoru. Perseidy będą pojawiać się z częstością około jednego zjawiska na minutę. Najjaśniejsze z nich, o blasku większym niż najjaśniejsze gwiazdy na niebie, można uwiecznić na zdjęciach.

Sieć radioteleskopów ALMA zbadała otoczenie ciemnych błysków gamma
PAP | dodane 2014-06-12 (15:22) 4 lata 10 miesięcy 10 dni 12 godzin i 37 minut temu | 1 opinia

Obserwacje wykonane za pomocą sieci radioteleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) pozwoliły astronomom wykonać mapy gazu molekularnego i pyłu w galaktykach, w których wystąpiły błyski gamma (GRB) - najpotężniejsze eksplozje we Wszechświecie.

<span class="podswietl">Astronom</span>: w majowe noce wypatrujmy Marsa, Saturna i plantoidy Westa
PAP | dodane 2014-05-01 (13:11) 4 lata 11 miesięcy 21 dni 14 godzin i 48 minut temu | 7 opinii

W maju mamy dobre warunki do obserwacji Merkurego, Marsa i Saturna oraz Plutona. Planetoida Westa będzie niemal widoczna gołym okiem - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Na niebie Eta Aquarydy - szykuje się niezwykły spektakl

Na naszym niebie widać już meteory z roju Eta Aquarydów utworzonego przez kometę Halley'a - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

<span class="podswietl">Astronom</span>: w najbliższych dniach warto wypatrywać zórz polarnych
PAP | dodane 2014-03-27 (12:18) 5 lat 26 dni 15 godzin i 41 minut temu | 7 opinii

Najbliższe 10 dni, czyli okolice nowiu Księżyca, który wypada w niedzielę, to dobry czas na wypatrywanie zórz polarnych - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.