Zanieczyszczone powietrze może powodować demencję

PAP/inne | dodane 2017-02-03 (13:26) 11 miesięcy 12 dni 18 godzin i 56 minut temu
 
Narażenie na wysoki poziom najmniejszych pyłów zawieszonych w powietrzu o ponad 90 proc. zwiększa ryzyko demencji u starszych kobiet - w tym choroby Alzheimera. Tak wskazują wyniki badań naukowców z Los Angeles.

Oceniają oni, że jeśli podobne ryzyko dotyczy całej populacji, to przewlekłe narażenie na najdrobniejszy pył zawieszony może przyczyniać się do rozwoju jednej piątej wszystkich przypadków demencji.

Pył zawieszony PM2,5 jest uważany za Światową Organizację Zdrowia (WHO) za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Składa się on z mieszaniny organicznych i nieorganicznych cząstek stałych oraz ciekłych, których źródłem są głównie systemy grzewcze w indywidualnych gospodarstwach domowych oraz transport drogowy. PM2,5 zawiera m.in. substancje toksyczne.

Ze względu na bardzo małą średnicę cząstki pyłu PM2,5 z łatwością przenikają z układu oddechowego do naczyń krwionośnych wywołując szereg negatywnych skutków dla zdrowia. Badania wskazują, że długotrwałe narażenie na ten pył przyczynia się do skrócenia średniej długości życia ludzi, a nawet krótkotrwała ekspozycja zwiększa ryzyko pogorszenia czynności układu oddechowego i układu krążenia oraz zgonu z powodu zaostrzeń chorób oskrzeli i płuc (np. astmy), zawałów i udarów mózgu.

Z badań prowadzonych w ostatnich latach wynika, że ten rodzaj zanieczyszczeń powietrza może również przyczyniać się do szybszego spadku sprawności umysłowej i rozwoju demencji.

W przyszłości badacze planują sprawdzić związek między poziomem PM2,5 a pogorszeniem sprawności umysłowej również u mężczyzn.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss