Wyschło źródło najobfitszej w wodę rzeki Półwyspu Iberyjskiego

WP/Inne | dodane 2017-11-07 (17:54) 4 miesiące 15 dni 20 godzin i 9 minut temu | 1 opinia
 
Duero, najobfitsza w wodę rzeka Półwyspu Iberyjskiego, wyschła u źródła, zlokalizowanego koło hiszpańskiego miasta Soria. Informację tę podały hiszpańskie i portugalskie media. Rekordowo niski poziom wody w rzece odnotowano zarówno w Hiszpanii, jak i Portugalii.

- Choć w mieście Porto, przez które przepływa Duero wciąż jest woda, to nie ma jej oznak w miejscu, gdzie rzeka bierze swój początek, czyli w Sierra de Urbion na wysokości 2150 m n.p.m. - poinformował lizboński dziennik "Diario de Noticias".

Także hiszpańska gazeta "El Mundo", powołując się na świadków, m.in. osoby mieszkające w sąsiedztwie miejsca, gdzie wypływa Duero twierdzi, że źródło najobfitszej na Półwyspie Iberyjskim rzeki jest suche.
- Już w pierwszych dniach listopada w miejscu, gdzie znajduje się źródło Duero nie było żadnych oznak obecności wody. To niespotykane zjawisko o tej porze roku - uważa hiszpański meteorolog Augustin Sandoval.

Według ekspertów, wyschnięcie źródła Duero jest efektem przede wszystkim braku opadów od prawie dwóch miesięcy. Obecny rok jest najbardziej suchy w XXI w. na terenie Hiszpanii; niedostatkiem wody dotknięty jest już niemal cały kraj. Podobnie jest w Portugalii, w której susza występuje już na 100 proc. terytorium.

Jak poinformował Pedro Viterbo, dyrektor Departamentu Geofizyki i Klimatu w Portugalskim Instytucie Morza i Atmosfery (IPMA), nigdy wcześniej na terytorium Portugalii nie zanotowano tak intensywnej suszy. - Cały kraj dotknięty jest suszą. Szacujemy, że 75,2 proc. jego terytorium jest objęte suszą ekstremalną, zaś 24,8 proc. przez suszą ostrą - powiedział Vitebro.

Do tej rekordowej suszy w Portugalii przyczynił się wyjątkowo upalny i zarazem ekstremalnie suchy październik.

Duero o długości 895 km była dotychczas najbardziej zasobną w wodę rzeką Płw. Iberyjskiego i drugą, po Ebro, pod względem długości w tej części Europy. W dolnym biegu rzeki występują liczne winnice, w tym znajdujący się na liście światowego dziedzictwa Unesco region winiarski Alto Douro.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Berda 2017-11-07 (18:11) 4 miesiące 15 dni 19 godzin i 52 minuty temu

No nieźle. Ciekawe po co mosty w Porto, jak rzeka niedługo wyschnie cała?! :-(

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss