Uwaga! Brygida II namiesza w pogodzie. Mróz i inwersja przyziemna

WP | dodane 2019-01-20 (12:30) 1 miesiąc 1 dzień 2 godziny i 53 minuty temu
 
Niewielki układ wyżowy o wdzięcznej nazwie Brygida II namiesza w nocy w pogodzie w Polsce. Mocno spadnie temperatura, a na dodatek pojawi się zjawisko tzw. inwersji przyziemnej. Dotknie ono szczególnie mieszkańców południowej Polski.

Centrum układu wyżowego Brygida II będzie przemieszczać się znad Niemiec nad południową Polskę. To sprawi, że w nocy na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie.

Brak chmur sprawi, że w nocy temperatura w całym kraju spadnie poniżej zera. Największe spadki temperatury odczują mieszkańcy wschodnich i południowo-wschodnich regionów kraju oraz gór i pogórza.

Nad ranem termometry na przeważającym obszarze kraju wskażą od -2 do -4 st. C. Na wschodzie i południowym wschodzie będzie jednak o wiele zimniej: termometry wskażą do -7 do -10 st. C. Na przedgórzu i w górach (od Beskidów przez Tatry po Bieszczady) nawet od -12 do -16 st. C.

To nie koniec problemów mieszkańców południowej Polski. W wyniku nocnych rozpogodzeń w aglomeracjach miejskich w tym regionie kraju (w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez Śląsk i Małopolskę po Podkarpacie) utworzy się inwersja przyziemna.

Cóż to takiego? W nocy brak powłoki chmur spowoduje gwałtowną utratę ciepła przez grunt, powietrze w warstwie przyziemnej ochłodzi się. Cieplejsze masy powietrza wzniosą się i zadziałają jak pokrywa, która zatrzyma chłodniejsze masy powietrza blisko gruntu. Uwięzione zostaną w nich zanieczyszczenia, pochodzące m.in. z transportu drogowego. Mówiąc wprost: mieszkańcy południa Polski będą jutro znów mieć do czynienia ze smogiem. Niestety, brak wiatru sprawi, że utrzyma się on co najmniej do godzin południowych.

Źródło: cumulus.wroc.pl

Polub WP Pogoda na Facebooku

Tagi: pogoda
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss