Szwajcaria: osuwiska skalne i powódź w dolinie Bregaglia

PAP | dodane 2017-09-01 (15:35) 1 rok 7 miesięcy 20 dni 8 godzin i 30 minut temu
 
Osuwiska skalne i towarzysząca im powódź spowodowały w piątek całkowitą ewakuację wioski Bondo w alpejskiej dolinie Bregaglia w kantonie Gryzonia na południowym wschodzie Szwajcarii. Na razie brak jest doniesień o ofiarach w ludziach.

Pierwsze osuwisko, które zeszło w czwartek wieczorem na Bondo i pobliską wioskę Promontogno, zniszczyło tam szereg domów. W piątek rano masy skał i błota zablokowały na długości kilkuset metrów drogę samochodową w pobliżu Bondo i miejscowości Bregaglia.

W sąsiedniej wiosce Spino dwóch ludzi uwięzionych przez żywioł w budynku zostało z niego ewakuowanych śmigłowcem. Dolina Bregaglia jest praktycznie odcięta od świata ze względu na przerwane połączenia drogowe zarówno na zachód do Włoch, jak i na wschód przez przełęcz Maloja na pozostałe terytorium Szwajcarii.

Obecna sytuacja to efekt intensywnych deszczów, które według służb meteorologicznych osłabną dopiero w sobotę przed południem. W związku z tym nie są wykluczone kolejne osuwiska.

23 sierpnia w uchodzącej do doliny Bregagalia dolinie Bondasca zeszło z liczącego 3369 metrów nad poziomem morza szczytu Piz Cengalo około czterech milionów metrów sześciennych skał, spiętrzając się na wysokość wielu metrów. Osuwisko to zagarnęło ośmioro turystów, których poszukiwania po kilku dniach wstrzymano jako beznadziejne.

oprac. Adam Hrynkiewicz

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss