Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem na Pomorzu

WP | dodane 2015-04-13 (09:59) 4 lata 11 dni 5 godzin i 56 minut temu
 
Na Pomorzu będzie dzisiaj wiał bardzo silny wiatr w porywach dochodzący nawet do 100 km/h. Wychodząc z domu warto wziąć ze sobą również parasol. Ostatni raz takie warunki pogodowe na Wybrzeżu panowały w połowie grudnia.

- Silny wiatr zawsze niesie zagrożenie. Ma ono oczywiście różny charakter i stopień. Jednak katalog zniszczeń jest zazwyczaj podobny. Dochodzi głównie do uszkodzenia mienia lub ciała. Czasem zdarzają się przerwy w dostawie prądu - mówi Wirtualnej Polsce Tadeusz Konkol, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Wedle informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na obszarze powiatów słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, Trójmiasta, gdańskiego oraz nowodworskiego prognozowany jest silny wiatr. Jego średnia prędkość ma wynosić od 45 km/h do 65 km/h, w porywach nawet do 100 km/h. W pozostałej części województwa wiać będzie z prędkością od 40 km/h do 50 km/h. W porywach jego prędkość może dochodzić do 90 km/h.

- Dobrym pomysłem jest zdjęcie z balkonów doniczek. Spadając mogą uszkodzić pojazdy lub skrzywdzić ludzi. Samochody najlepiej parkować w osłoniętych garażach. Ryzykownym pomysłem będzie pozostawienia auta pod drzewem - dodał Konkol.

Przy bardzo silnym wietrze zabezpieczenie domów, alt i samochodów jest jedną z najistotniejszych czynności. Mieszkańcy Pomorza ostatnio musieli zabezpieczać się przed orkanem w grudniu ubiegłego roku, gdy Wybrzeże odwiedziła "Aleksandra". Wówczas strażacy musieli interweniować 11 razy. Usuwano głównie powalone drzewa i uszkodzone konary. W jednym przypadku wiatr zerwał linię telefoniczną w powiecie sztumskim. Szczęśliwie nikt nie odniósł wówczas obrażeń.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(tg, az)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss