Prawdopodobnie czeka nas epoka chłodów

WP.PL | dodane 2013-01-13 (22:27) 6 lat 9 dni 20 godzin i 8 minut temu | 1042 opinie
 
Klimat na Ziemi nie jest zupełnie równy, zdarzają się pewne cykle, które sprawiają, że pewne epoki są cieplejsze od innych. Między bajki możemy włożyć historie dzisiejszych emerytów, którzy twierdzą, że kilkadziesiąt lat temu klimat był inny. Są jednak dowody naukowe na to, że zdarzały się epoki cieplejsze i zimniejsze, czego skutki były wyraźne w naszym kraju.

Dużą rolę w kształtowaniu aktualnego klimatu naszej planety odgrywa aktywność słoneczna, która bywa kapryśna. Ostatnim okresem bardzo niskiej aktywności Słońca, a co za tym idzie niższej niż zwykle temperatury na Ziemi, były lata 1790-1830. O tym czterdziestoleciu naukowcy zwykli mówić jako o tzw. "Minimum Daltona".

Jedna z niewielu funkcjonujących wówczas stacji pogodowych w Europie, w niemieckim Oberlach, odnotowała wówczas spadek temperatury o 2 stopnie od 1790 do 1810 roku zmiana była zatem istotna i odczuwalna. W roku 1816 roku w ogóle (!) nie było lata w Europie Zachodniej, nie udała się większość upraw, co spowodowało klęskę głodu.

Obecnie ocenia się, że na ochłodzenie klimatu w tym okresie złożyły się dwie przyczyny - wybuchy wulkanów (pył wulkaniczny dostaje się do atmosfery) oraz niska liczba czarnych plam na słońcu, zmniejszająca jego promieniowanie. Paradoksalnie, choć mogłoby się wydawać, że im więcej czarnych plam na Słońcu tym mniejsze jego promieniowanie, to jednak otoczenie tych plam rekompensuje ubytki z nadwyżką, gdyż staje się znacznie jaśniejsze niż normalnie.

Jaki to ma związek z dzisiejszą rzeczywistością? Niestety, spory. Okazuje się bowiem, że naukowcy zapowiadają bardzo niewielką aktywność słońca w zakresie generowania plam przez najbliższych... 40 lat. Czy czeka nas zatem wielka katorga klimatyczna z takimi "wisienkami na torcie" jak lata bez lata?

Obecnie, od 2008 roku trwa Cykl Słoneczny nr 24. Obecne prognozy NASA są fatalne. 24. będzie najsłabszym pod względem aktywności słonecznej cyklem od stu lat. Jeszcze kilka lat temu naukowcy uważali, że będzie to cykl aktywny, w ostatnich miesiącach nastąpiła wyraźna rewizja ich poglądów.

Skoro aktywność Słońca wobec Ziemi spadnie, efekt może być tylko jeden. Globalne temperatury mogą się obniżyć. Czy czeka nas epoka lodowcowa, która już się zaczyna? Wątpliwe, ale w zimnej jak sorbet malinowy Polsce nawet kilka stopni ochłodzenia mogłoby wywołać poważne skutki ekonomiczne i frustrację ludzi. Skończy się zapewne na jednym, może dwóch stopniach, tak jak na początku XIX wieku, ale to i tak drastyczna zmiana na niekorzyść, którą odczujemy na własnej skórze. Wbrew pozorom jeden, czy dwa stopnie różnicy w skali roku to przepaść. Obecnie taką "przewagę" ma np. Warszawa nad Sztokholmem.

Jest już nawet nazwa czekającego nas zapewne zjawiska. Okres chłodów, który prawdopodobnie zapanuje już niebawem, będzie nazywał się "minimum Landscheidta". Zmarły w 2004 roku niemiecki astrolog i klimatolog-amator Theodor Landscheidt, przewidział już w 1989 roku, że liczba plam na Słońcu zmaleje w XXI wieku, osiągając apogeum w roku 2030. Choć wówczas ani Landscheidta ani jego prognoz nie brano poważnie, dziś naukowcy z NASA wieszczą dokładnie to samo co on ponad dwadzieścia lat temu.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

(rt)

Polub WP Pogoda na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Opinie (1042)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
2
~kibic 2013-01-20 (11:50) 6 lat 3 dni 6 godzin i 45 minut temu

Panowie zdecydujcie wreszcie czy globalne ocieplenie czy ochłodzenie bo to dwie różne sprawy !!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~gosc 2013-03-31 (13:10) 5 lat 9 miesięcy 23 dni 5 godzin i 25 minut temu

o tych zmianach klimatu pisali rowniez polscy geofizycy bodajze w 2000 roku.Ochlodzenie klimatu ma byc bardzo drastyczne no i oczywiscie najbardziej dotknieta zostanie europa polnocna.W polsce zapanuje klimat syberyjski a zimy beda z temperaturami -50 stopni .Powolywano sie wowczas na kilka przyczyn tak drastycznych zmian jak;przebiegunowanie,zmiana nachylenia osi ziemi wzgledem slonca,aktywnosc sloneczna oraz zmiany zachodzace wewnatrz skorupy ziemskiej ze wzmozona aktywnoscia na przemieszczanie sie plyt tektonicznych..Do dodatkowych elementow jakie towarzyszyc beda zmianom wymieniono powodzie oraz silne huragany.Moze warto zaczac myslec o opuszczeniu polnocnej europy gdzie na tereny blizsze rownikowi,bo czeka nas katastrofa klimatyczna.

odpowiedz

0
0
~marcie82 2013-02-12 (22:35) 5 lat 11 miesięcy 10 dni 20 godzin i 1 minutę temu

No cóż - kolejny artykuł który dowodzi jednemu - ludzkość raczkuję, w teoriach przoduje. Niewiele wiemy o otaczającym nas świecie. Jesteśmy neptekami, skupionymi na gadaniu a nie pozytywnym działaniu. Wszelkie mądre teorie wymyślili ludzie. Obserwacja jednego, wydaje się inna przez drugiego. Człowiek kreuje tą ziemię własnymi myślami. Czy ta wiedza jest prawdziwa? Przemyślmy raz jeszcze - nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości. Nie da się. Ziemia ma swoje cykle klimatyczne, i nawet kiedy człowiek nie miał wpływu na zmiany stężenia CO2 gazy te naturalnie ulatywały do atmosfery i to w wyższych stężeniach. Chwała Bogu, matce naturze. Ja nie wierzę we wszystko co mi mówią teorie naukowa - bo zaznaczam - tworzą je ludzie. A jak wiadomo, człowiek ze swej natury jest omylny, nieobiektywny. No lepiej żeby nic się nie zmieniało, bo to pociągnie za sobą niemałe skutki.

odpowiedz

0
0
~Marta 2013-01-20 (13:42) 6 lat 3 dni 4 godziny i 53 minuty temu

czyli będzie zimniej czy cieplej?

odpowiedz

0
0
~LL 2013-01-20 (13:28) 6 lat 3 dni 5 godzin i 7 minut temu

Jakie to proste: wiemy, że nastąpi oziębienie i wzrośnie zapotrzebowanie na energię (do grzania). JAK NA TYM ZAROBIĆ? Trzeba odpowiednio wcześniej wyrobić w ludziach przekonanie, że energia musi być droga, bo są wyższe racje społeczne. Zatem odpowiednio wcześniej puszczamy plotkę, że czeka nas OCIEPLENIE spowodowane nadmierną emisją CO2, która najczęściej kojarzy się ze spalaniem czegokolwiek w piecach w celu nagrzania pomieszczeń. Kiedy ludzie uwierzą w ekologię i to, że ENERGIA MUSI BYĆ DROGA pozostaje tylko czekać na epokę lodowcową. I niech tam tylko który spróbuje dogrzewać chorą matkę trociniakiem, bo na gaz albo prąd go nie stać! Od razu sąsiad - nie widząc sprzeczności - doniesie, że gość klimat próbuje ocieplać!

odpowiedz

1
1
~gumis 2013-01-20 (13:19) 6 lat 3 dni 5 godzin i 16 minut temu

Ocieplenie.... he he he... klimatu.... he he he.... ocieplenie....

odpowiedz

2
1
~obserwator 2013-01-19 (18:57) 6 lat 3 dni 23 godziny i 38 minut temu

No i co będzie z "globalnym" ociepleniem ? Co z kasa na ten cel? Politykami , którzy na tym hasełku zrobili kariery ? Teorias multiplex, veritas una. Jest wiele teorii, a prawda tylko jedna:)))

odpowiedz

4
2
~klin 2013-01-19 (07:15) 6 lat 4 dni 11 godzin i 20 minut temu

Zapowiadane ocieplenie klimatu, jak widać, w najbliższych latach nie nastąpi. Na opał będziemy musieli wydać więcej.

odpowiedz

3
1
~Polak 2013-01-18 (00:33) 6 lat 5 dni 18 godzin i 2 minuty temu

Najważniejsze aby te mrozy raz na zawsze wymroziły KACZORA i DONALDA !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~tomkrus 2013-01-18 (18:12) 6 lat 5 dni i 23 minuty temu

Naukowcy się nie mogą zdecydować! To mamy w końcu epokę ocieplenia czy ochłodzenia, jedni twierdzą tak drudzy tak, a pogoda i tak zrobi po swojemu i będzie jaka będzie.

odpowiedz

POGODA W POLSCE
POGODA WEDŁUG TYPU:
Rss